Dertleri para

GSGM uzmanlarından Gülay Özen ve Prof. Dr. Suat Karaküçük'ün anketine göre, Türk sporcular, devşirmelerin para için ay-yıldızlı formayı giydiklerini düşünüyorlar

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü spor uzmanı Gülay Özen ve Prof.Dr. Suat Karaküçük'ün yabancı uyruklu sporcuların Türk sporuna katkılarını ve milli sporcularımızın konuya bakış açısını tespit etmek için yaptığı ankette, millilerin devşirme sporcuların ülkemize maddi nedenlerle geldiklerini düşündükleri ve devşirme sporculara sınırlama getirilmesini istedikleri ortaya çıktı.

'SINIR'A YÜZDE 70'İ 'EVET' DEDİ

Devşirme sporcularla ilgili yapılan ankete yüzde 82.5'lik çoğunluk maddi nedenlerle geldikleri yanıtını verirken, yüzde 12.5'lik kesim başarı hedefi, yüzde 5'lik bölüm ise güvenli ve huzurlu bir ortam için geldikleri görüşünü belirtti. Araştırmadan devşirme sporculara sınır getirilmesine, yüzde 70 "Evet", yüzde 10 "Hayır", yüzde 20 "Kısmen getirilebilir" görüşü çıktı.

MİLLİLER DEVŞİRMEYE KARŞI
Devşirme sporcuların milli takımlarda bulunmaları ve aldıkları başarılara karşı tutumlarına ise yüzde 20 olumlu, yüzde 60 olumsuz, yüzde 20 ise kısmen olumlu görüş bildirildi. Bu sporcuların milli takıma seçilmesine yönelik kriterlere sadece yüzde 5'lik bölüm "Uygun" derken, yüzde 37.5 "Kısmen uygun", yüzde 57 ise "Uygun değil" yanıtlarını verdi. Araştırmada devşirme sporcuların milli takımlardaki Türk sporcularını yüzde 50 olumlu etkilediğine ise dikkati çekiliyor.

BİZE ULAŞIN