Fenerbahçe'nin "altın" atletleri

25. Üniversite Yaz Spor Oyunları'nda Fenerbahçeli atletler Nevin Yanıt ve Halil Akkaş sorulara cevap verdiler.

25. Üniversite Yaz Spor Oyunları'nda Türkiye'nin kazandığı 2 altın madalyanın sahibi Fenerbahçeli atletler Nevin Yanıt ve Halil Akkaş, uluslararası organizasyonlarda madalya şansı olan Türk sporcu sayısının eskiye göre arttığını, bunun da üzerlerindeki baskıyı azalttığını ifade ettiler.

Türkiye'nin 2 altın, 2 gümüş ve 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalya ile tamamladığı Üniversite Oyunlarında altın madalyalı atletler Nevin ve Halil muhabirin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de atletizmin ivme kazanmasının ve madalya kovalayan sporcu sayısının artmasının üzerlerindeki baskının azalmasında önemli olduğunu kaydeden Halil Akkaş, ''Geçmiş yıllara baktığımızda Türkiye'nin final şansı fazla yoktu, birkaç kişiden beklenti vardı. Organizasyonlarda sporcu arkadaşlarım elenince son yarışlara ben kaldığımda, herkes benden bir şeyler beklediğinde baskı altına giriyordum. Türk atletizmi büyük bir ivme kazandı. Artık madalya şansı yüksek çok sporcu var. Böyle olunca da daha rahat yarışır hale geldik, çünkü baskı az oluyor. Sorumluluk paylaşılmış oluyor, daha rahat yarışıyoruz'' diye konuştu.

Akkaş'ın düşüncelerine katılan Nevin Yanıt, elde ettikleri başarıların çıtayı yükselttiğini, sorumluluklarının da arttığını anlatarak, ''Bu sorumluluğu taşımak zorundayız, iyi şeyler yapmak zorundayız. Türkiye artık alıştı, Nevin'den Halil'den madalyalar alıyor...Dünya şampiyonasında da bizden büyük beklentiler olacak. Nevin ne yapabilir, finale çıkar, madalya alır...Akdeniz oyunları ve üniversite oyunlarında bile aldığımız madalyayı teneke parçası olarak görüp bize layık görmüyorlar. İnsanlar çok daha iyi yerlerde olabileceğimizi düşünüyor. İnşallah öyle olur. Onların bu düşüncesine iyi yanıtlar verebiliriz diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

"DÜNYA ŞAMPİYONASI ÖNCESİ BÜYÜK MORAL..."
Üniversite oyunlarından önce Akdeniz Oyunları'nda da 100 metre engelli yarışında altın madalya kazanan Nevin Yanıt, bu madalyaların, Almanya'da yapılacak Dünya Atletizm Şampiyonası öncesi kendisi için büyük bir moral kaynağı olduğunu ifade etti.

''Çok çalışıyor, emeğimizin karşılığını alıyoruz'' diyen Yanıt, şöyle konuştu:

''Bizim için büyük bir gurur oldu. İki Fenerbahçeli atletin üniversite oyunlarında altına uzanması... Tabii gönül isterdi ki katılan tüm sporcularımız iyi neticelerle ülkeye dönsün. Bu da yavaş yavaş ilerleyecek. Çok çalışıyor, emeğimizin karşılığını alıyoruz. Bundan sonra önümüzde Dünya şampiyonası var. Bu madalyalar şampiyona öncesi bizim için büyük bir moral oldu. Üniversite oyunlarındaki final benim için rahat bir yarış oldu. Beni zorlayacak bir rakibim olmadığını düşünüyordum. Akdeniz oyunlarında aldıysam, üniversite oyunlarında da alırım diye düşünüyordum. Yarışa bu düşünceyle çıkıp farkla da kazandım.''

"SAKATLIĞIM VAR TEDAVİ OLUYORUM"
Üniversite oyunlarında 5000 metrede altın madalya kazanan Halil Akkaş, sakatlığı nedeniyle Dünya şampiyonasına katılıp katılmayacağının henüz belli olmadığını bildirdi.

Ayağında sakatlığı bulunduğunu belirten milli sporcu, ''Şu anda tedavi oluyorum. Önümüzdeki hafta içinde karar verilecek. Şampiyonaya katılmama gibi bir durumum var. Katılmayı çok istiyorum ama şartlar ne gösterir bilemem'' dedi.

Fenerbahçe'nin amatör branşlara ve özellikle atletizme verdiği desteğin Türk sporuna yaptığı en büyük yatırımlardan birisi olduğunu ifade eden Halil, ''Çünkü birçok kulübün sporcusu gidiyor ve sadece 2 altın madalya Fenerbahçeli sporculardan geliyor. Tabii ki diğer arkadaşlarımız da ellerinden geleni yaptı. Üniversite oyunlarında 3000 metre engellide ikinci oldum. Bir gün sonra 5000 metre yarışında bunu telafi etmek istedim ve başardım'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN