49. Uluslararası hakem semineri başladı

Perşembe 30.07.2009 17:09
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 17:09
ABONE OL
Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından düzenlenen 49. Uluslararası Hakem Semineri başladı.

Silivri Klassis Resort Hotel'de bugün başlayan üst klasman hakem ve yardımcı hakemleri, bayan FIFA ve FIFA yardımcı hakemleri, Turkcell Süper Lig ve (A) Klasman gözlemcilerinin eğitim gördüğü seminerin açılışına TFF Onursal Başkanı ve UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, TFF Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Özerten, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener ve UEFA hakem eğitimcisi Jorn West Larsen katıldı.

Seminerde Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan ve KKTC futbol federasyonlarına bağlı hakem ve temsilciler de yer alıyor.

Açılış konuşmasını yapan Oğuz Sarvan, geçen yıllara göre kıyaslandığında seminerde her yıl bir adım daha ileriye gidildiğini ifade ederek, ''Bu sene sezon başlarken hakemlerimizin hem fiziksel hem mental olarak daha iyi olduğunu düşünüyoruz. İnşallah aksilikler ve şanssızlıklar da olmaz. 2009-2010 sezonunda başarılar diliyorum'' dedi.

Hakem camiası olarak kamuoyunda genellikle hatalardan sonra eleştirilerle gündeme geldiklerini ifade eden Sarvan, zaman zaman iyi şeylerin de olduğunu, bunları da kamuoyu ile paylaştıklarını anlattı.
Sarvan, şöyle devam etti:

''Bunlardan birini geçen yıl yaşadık. UEFA hakem konvansiyonuna müracaatımız olmuştu. Geçen süre içinde çalışmalar, incelemeler yapıldı ve buraya kabul edilme noktasına geldik. Eğer çok önemli adımlar atılacaksa bunun için en üst düzeyde niyet olması çok önemliydi. Federasyonumuz da en üst düzeyde büyük bir niyeti vardı. Bu, bize kadar geldi ve biz de üzerimize düşen gerekli çalışmaları yaptık. Sayın Onursal Başkanımıza, Federasyon Başkanımıza, Yönetim Kurulumuza Türk hakemleri adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Onlar istediği için çok önemli bir adım atılmış oldu.''

ÖNEMLİ KRİTERLERDEN BİRİ İSTİKRAR

UEFA konvansiyonunun istediği önemli kriterlerden birisinin istikrar olduğunun altını çizen, kadrolarda ve kurullarda 2 yıl içinde önemli noktalara gelindiğini ifade eden Sarvan, yaptığı barkovizyon sunumunda, hakemlikte Avrupa ve dünyada en ileri seviyede bulunan ülkelerden Almanya'nın, Türkiye'deki hakemlerle deneyim olarak kıyaslamasını yaptı.

Hedeflerinin, bu işi yapacak şekilde 35-45 yaş arasında bir kadro oluşturmak ve talimatları, adımları buna göre atmak olduğunu belirten Sarvan, ''Böyle olduğu zaman hem hakemler doya doya 35-45 yaş arası mutlu bir şekilde hakemlik yapacak hem de bu, kulüplerimize olumlu bir şekilde yansıyacak'' diye konuştu.

Hakem seminerlerinde yapılan çalışmaları da özetle anlatan Sarvan, seminerlerde 20. günü geride bıraktıklarını, toplam 602 hakem ve 287 gözlemcinin katılım gösterdiğini bildirdi.

HAKEMLERİMİZİN ÜCRETLERİNDE İYİLEŞTİRME YAPACAĞIZ

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, hakemlerin, futbolun en dikkat gerektiren işini büyük bir sevgi ve azimle yaptığını, onların bu dikkat ve sevgisine aynı dikkat ve ihtimamla karşılık vermek istediklerini belirterek, ücretlerinde yüzde 30'luk bir artışla iyileştirme yapmaya karar verdiklerini bildirdi.

Silivri Klassis Resort Hotel'de başlayan 49. Uluslararası Hakem Semineri'nde yaptığı konuşmada, ücretlerin artırmanın yanında, hakem, gözlemci ve temsilcilerin tamamına görev aldıkları maça gidiş-dönüş sırasında yaptıkları yolculuklarda ve maç sırasında geçerli olmak üzere 100 bin lira ölüm ve sürekli sakatlık ile 10 bin lira tedavi kapsamında ferdi kaza sigortası yaptırılması kararını aldıklarını da ifade etti.

Özgener, yardımcı hakemlere de antrenman ücreti uygulamasını başlattıklarını belirtti.

Hakemlerin dikkat ve sevgisine aynı dikkat ve ihtimamla karşılık vermek istediklerini kaydeden Özgener, ''Tüm futbol ailesinin en yüksek seviyede dikkat etmesi gerekiyor. Söylemlerimize dikkat etmeliyiz. Nasıl ki onlardan dikkatli ve doğru kararlar bekliyorsak biz de onların ihtiyaçlarına ve mutluluğuna dikkat etmeliyiz'' diye konuştu.

Hakemlerin futbol ailesi içinde kendi mutluluklarını bir yana bırakıp en zor görevlere gözü kapalı giren, futbolun iyiliğini, sağlığını, başarısını düşünen, aileyi bir arada tutan temel taşlardan olduğunu düşündüğünü anlatan Özgener, özetle şunları söyledi:

''Futbolumuzun güzelliği ve sağlığı onlara emanettir. Gösterdikleri büyük dikkat sayesinde futbolumuz sağlıklı ve dengeli bir şekilde büyüyebilir. Dikkat kelimesi onlar için çok önemli. Her pozisyona dikkat ediyor her futbolcunun sağlığını korumak için dikkat gösteriyorlar. Onlar futbolumuzun en dikkat gerektiren işini büyük bir sevgi ve azimle yapıyorlar. Peki biz futbol ailesi olarak onlara dikkat ediyor muyuz? İhtiyaçlarına, önceliklerine dikkat gösteriyor muyuz? Hakemlerimizden beklediğimiz dikkati futbolun etik değerini korumak için aynı oranda gösterebiliyor muyuz? Onların yaptıklarını takdir etmeyen, gösterdikleri özen ve dikkatin karşılığını vermeyenlerin sayısı maalesef fazla. Futbol kamuoyu olarak onların gösterdiği sevgi ve dikkate aynı şekilde karşılık vermiyoruz. TFF olarak yeni dönemde bu görüntüyü yıkabilmek için bir dizi girişimde bulunma kararı aldık.''

Özgener, ücret artışı konusunda dünya ülkelerinde ve özellikle Avrupa ülkelerinde yaptıkları araştırma sonucunda aradaki farkları yok etmek için ilk adımı attıklarını kaydetti.

UFUK ÖZERTEN'İN KONUŞMASI

TFF Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Özerten ise yaptığı konuşmada üzerinde durmak istediği iki önemli konunun kul hakkı ve adalet olduğunu söyledi.

''Kul hakkı en büyük günahtır'' diyen Özerten, hakemlerin sahada iki takımın hakkını yemeden adalet dağıtmak zorunda olduğunu anlatarak, ''Gözlemci kardeşlerimiz, hakemlerin hiçbir zaman Allah'ın kulu olduğunu unutmayın. Sizlerde onları değerlendirirken lütfen hakkını yemeyin. Bütün bunları isteyebilmek için Merkez Hakem Kurulu'na da büyük görev düşüyor. MHK de hakemlerimize karşı son derece adil olmak zorunda. Bu adaleti dağıttığımız zaman inanıyorum ki saha performanslarımız da olumlu yönde maksimum tavan yapacaktır'' diye konuştu.

2009-2010 sezonunun, geçen sezona göre Türk hakemliği açısından çok daha iyi geçeceğine inandığını belirten Özerten, özetle şöyle dedi:
''Bizler sizlerin eğitimleri için sahada dik durabilmeniz için Mahmut Özgener federasyonu olarak elimizden geleni yapacak kadar size yakınız. Ancak görevleriniz esnasında ne sizlerin ne MHK'nin işine karışmayacak kadar sizlerden uzak ve mesafeliyiz. Tek istediğimiz sahaya çıktığınızda başınız dik olarak çıkabilmek, adil güvenilir bir maç yönetip sahayı aynı şekilde başınız dik olarak terk etmenizdir. Kul hakkını ve adaleti sahada gerçekleştirdiğiniz taktirde sorunlarınızın yüzde 98'i bence çözülecektir. Geri kalan hatalar da insani hatalardır, refleksler gereği yapılan veya o an başka tarafla meşgulken görülmeden yapılan hatalardır ki bunların tolore edilmesi kendini bilen herkes tarafından mümkündür. 2009-2010 sezonunun, 2008-2009 sezonundan Türk hakemliği açısından çok daha iyi geçeceğine inanıyorum. Bu inancın temel nedenleri, sizlerde gördüğüm ışıltı, pırıltı ve güvenilirliktir. Bizi mahcup etmeyeceğinize inanıyorum.''