Polat: "Transfer bana göre bitti"

Galatasaray Kulubü Başkanı Adan Polat, "Transfer bana göre bitti ama kesin olarak bitti diye birşey olmuyor.

Pazartesi 03.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 03.08.2009 15:43
ABONE OL
Galatasaray Kulubü Başkanı Adan Polat, "Transfer bana göre bitti ama kesin olarak bitti diye birşey olmuyor. Her an birşey olabiliyor amo o laf geçerli her zaman transfer olacaktır" dedi. Kulün Televizyonu Galatasaray TV'ye açıklamalarda bulunan Polat, UEFA Kupası'nda Maccabi Netanya maçı dönüşü uçakta özel açıklamalarda bulundu.

Başkan'ın kendisine sorulan sorulara veridği cevaplar şöyle:

- Galatasaray Avrupa yolculuğunda güzel bir deplasman galibiyeti elde etti. 4-1 gibi bir skorla İstanbul'a dönüyoruz. Avrupa Ligi'nde Play-Off öncesi turun kapısını ardına kadar açtı diyebiliriz. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
4-1'lik skor tabi ki iyi bir skor ama oynadığımız takım Galatasaray ile eşdeğerde bir takım değil. Bu değerlendirmelerin haricinde, Kazakistan'daki Tobol maçı için de, "Bizim buralarda ne işimiz var" demiştim. Galatasaray neden bu Play-Off'ları oynuyor. Halbuki bizim direkt olarak Şampiyonlar Ligi'nde oynamamız lazım. Geçen seneki talihsiz dönemden sonra inşallah, Galatasaray olması gereken mecralarda yarışmaya devam eder.

- Maçtan önce size skor sorduk. 3 yada 4 olur dediniz.
Oldu evet. 4 atar gideriz diye düşünüyordum. Yalnız futbol oynamaya elverişli hava şartı yoktu. Sıcağın yanında rutubet vardı. Futbolcular çok yoruldular. Zaten bundan sonra Galatasaray takımı çok yoğun bir programa giriyor. Allah hepsinin yardımcısı olsun.

- Futbolu nasıl buldunuz ?

Galatasaray'ı ikinci yarı daha iyi buldum. Şu anda takımdan üst düzey futbol beklemek haksızlık olur. Bence Galatasaray takımında arzu edilen futbolu ve mücadeleyi görmek için 3-5 hafta geçmesi lazım.

- Leo Franco ve Keita'da ilk kez forma giydiler. Onların performansını nasıl değerlendireceksiniz?

Leo Franco güven veren bir kaleci. Galiba aradığımız kaleciyi bulduk diye düşünüyorum. Keita sahada çok az kaldı. Topla da çok fazla buluşamadı ama buluştuğu vakit kalitesini ortaya koydu. Bence Galatasaray'ın ilerideki dörtlüsü müthiş bir 4'lü olacak diye düşünüyorum.

- Güvenlik açısından baktığımızda İsrail, girişi çıkışlı zorlu bir ülke. Galatasaray bu anlamda bir takım zorluklar yaşadı mı?

Biz bu işin planlamasını çok iyi yapmıştık. Mehmet Kemal Bey ve arkadaşlarına, Galatasaray adına, kendim adına teşekkür ediyorum. Çok iyi bir hazırlık yapmışlar. Bizi Tel Aviv'e indiğimizden tekrar uçağa binene kadar 1 dakika yanlız bırakmadılar, yardımcı oldular. Biz o sıkıntıyı hissetmedik. Tel Aviv Havaalanı dünyanın heralde en fazla emniyet tedbirlerinin olduğu havaalanıdır.

- Galatasaray, Manchester City'nin Brezilyalı oyuncusu Elano'yu renklerine kattı. Görüşlerinizi almak istiyoruz.
İhtiyacımız olan önemli bir futbolcu aldık. Çok da uğraş verdik. Tabi bu son 1 ayki transferlerde Haldun Üstünel'e büyük bir teşekkür borcumuz var. Ama tabi sadece Haldun Üstünel'e teşekkür etmemek lazım. Ali Haşhaş'a da teşekkür etmek lazım. O paraları bulup da o ödemeleri zamanında yerine getirmek çok büyük beceri istiyor. Sağ olsun Ali de bu konuda büyük bir gayret gösteriyor. Diğer arkadaşlarımız da öyle. 1 aydır Haldun beni uykusuz bırakıyor. Telefonları hiç bırakamıyoruz ama şu ana kadar yaptıklarımız bir ekip çalışmasının neticesi.

Her arkadaş üstüne düşen vazifeyi sonuna kadar yerine getiriyor. Yiğit Şardan arkadaşımız basketbolla uğraşıyor. Orada da ciddi atılımlar var. Galatasaray'ın sponsorluk ve iletişim işleriyle uğraşıyor. Işın Çelebi, Galatasaray'ın gayrimenkulleriyle uğraşıyor. Mümtaz Tahincioğlu, aynı zamanda bizi koordine ediyor. Herkes birşeyin peşinde koşuyor. Ben dahil 16 kişi, Yönetim Kurulu ve profesyonellerimizin üst düzeyde gayret gösterdiklerini düşünüyorum. Şu dönem çok problemlerin olduğu bir dönem. Onların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Kolay olmuyor tabi ki mevcut imkanlar içinde bu transferleri yapmak çok kolay değil. Şartlarımız iyi olsa, düşünün daha neler yapacağız.

- Frank Rijkaard'la başlayan Leo Franco, Keita ve Elano ile devam eden transfer politikası. Düşündüğümüzde hakikaten Galatasaray çıtayı çok yukarılara taşıdı diyebiliriz.
Mustafa Sarp'la Gökhan Zan'ı bir kenara koymayın. Onlar da Türk futbolunun önemli futbolcuları. Ben iyi bir takım olacağını düşünüyorum. Yedek kulübesinde de ciddi futbolcuların olduğu bir takım olacağını düşünüyorum. Frank Rijkaard, Johan Neeskens ve diğer arkadaşlar Galatasaray'dan iyi bir takım ortaya çıkaracaklarını düşünüyorum. Bu sene şans da bizden yana olursa taraftarı ve camiayı mutlu edeceğimize inanıyorum.

- Sizin bir sözünüz var; "Hayat biter, transfer bitmez." Elano'yla transfer bitti mi ?
Bundan önceki Divan Toplantısı'nda transfer yapmak istemiyoruz demiştik. Transfer bana göre bitti ama kesin olarak bitti diye birşey olmuyor. Her an bir şey olabiliyor ama o laf geçerli her zaman transfer olacaktır.

- Son olarak Türk Telekom Arena Stadı hakkında neler diyeceksiniz ?
Önce Ali Sami Yen Stadı ile ilgili birşey söyleyeyim. Muhtemelen Ali Sami Yen Stadı'ndaki son senemiz. Çok ciddi de transferlere imza attık. Taraftarımızın iyi futbol seyretmeleri için geri kalan kombineleri bir an evvel alıp bitirmeleri lazım. Geçen seneki miktara ulaştık ama numaralı tribünümüzde hala önemli sayılacak miktarda kombine var. Onların tüketilmesini istiyoruz. Yeni açık tribünün altına 26 tane yeni loca yapılıyor. Bir kısmı şimdiden satıldı. Onların da bir an evvel satılması lazım. Taraftarın bize yapacağı destek maça gelip tezahurat takımı desteklemenin dışında kombineleri alıp ekonomik oalrak bize katkıda bulunması lazım. GS Store'dan ürünleri alması lazım. Forma satışında öne geçmemiz lazım. Taraftarın bu anlamda destek vermesini çok istiyorum, çünkü ihtiyacımız var.

- Son zamanlarda 3 tane istifa yaşandı. Görüşlerinizi alalım.
Benim için o sürpriz oldu. Esasında bu arkadaşlarımız konuyu benimle görüşüp çözebilirdi. Seçimlere 8 ay kala böyle bir şey yapmalarını doğru bulmuyorum. Eksiğimiz olabilir. Yanlışımız olabilir. Bize kızmış olabilirler ama böyle bir istifa Galatasaray camiasını yaralamıştır. Yapmamaları gerekirdi ama yapmışlar. Bu yaptıklarından onlara kırgın değilim. Biraz kızgınım ama kırgın değilim. Yedeklerini göreve davet ettik. Onlar da kabul ettiler. Sitede açıklandı. Yeni arkadaşlara görevleri hayırlı olsun. Öbür arkadaşlarımızdan da inşallah Galatasaray ileride yararlanır.