Tavizsiz, kavgasız keyifli bir sezon

Futbolun patronu Mahmut Özgener yeni sezon öncesi sadece SABAH'a konuştu: "Yüksek tansiyonun kimseye faydası yok. Dünya çapında yıldızlarla iyi takımlar kuruldu. Güzel bir lig olacak. Bunların keyfine varalım"

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 05.08.2009 ABONE OL
Turkcell Süper Lig'de yeni sezonun başlamasına üç gün kala Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener SABAH'ın sorularını yanıtladı:
Yeni sezona geçen yıldan daha büyük harcamalarla kurulan, daha büyük yatırım yapılan takımlar ve büyüyen hedeflerle giriyoruz. Sizin beklentileriniz nedir?
Geçen sezon rekabetçi bir lig beklediğimizi söylemiştim. Öyle de oldu. Şimdi yeni sezon için takımlar iddialı transferler yaptılar. İddialı söylemlerde de bulundular. Keyifli, futbol açısından güzel bir lig izleyeceğiz. Bu güzellikler söylemlerle sınırlı kalmamalı. Her sezon öncesi TFF Başkanı, kulüp başkanları, yöneticiler klasik temennilerde bulunurlar. Mühim olan bu söylemlerin sezon içinde de hatırlanması. Futbolun güzelliğinin, sadece sahadaki oyun olmadığının unutulmaması.
Geçen sezon unutuldu mu?
Zaman zaman unutuldu. Çıkışların önemli bir kısmı hakemlerle ilgiliydi. Başkan ve yöneticilerimiz hakemlerden kararlarında hassasiyet ve dikkat istiyorlar. Ben de aynı başkan ve yöneticilerden hakemlerle ilgili söylemlerinde dikkat ve hassasiyet istiyorum. Süper Kupa finali sonrası, sezon başlamadan hakemlerle ilgili söylemleri doğru bulmuyorum. Ligin güzel geçeceğinin yanısıra, tartışmanın, tansiyonun yüksek olacağı bir lig beklentisi var. Yüksek tansiyon kimseye fayda getirmez. Tansiyonu düşürmekte, futbolun güzelliklerini ön plana çıkarmakta bize, futbolcuya, teknik adama, yöneticiye ve medyaya görev düşüyor.
Geçen sezon o kadar tansiyon yokken önüne gelen basın toplantısı yaptı. Bu sene yatırımlar da, beklentiler de çok büyük.
Bunu sadece başkanlar ve yöneticiler anlamında söylemiyorum, bütün futbol dünyası artık senaryolar yazıp, üretip, o senaryoları tartışmaya açıp, o senaryoların gerçekleşmesi üzerine yorum yapmayı unutmalı. Futbolda artık senaryo falan yok. Futbol dünyasındaki güven unsurunu iyice güçlendirmek ve TFF'yi ülkenin en güven duyulan kurumları arasına sokabilmek istiyoruz. Geçen sene de birçok senaryo üretildi. İzmir takımları üzerine kuruldu. Dostlukların arkasında başka şeyler arandı. Bizim dahil edildiğimiz senaryolar da oldu, haricimizde olanlar da.. Bu düşünce yapısı futbolda tansiyonu yükseltiyor, futbolu kaosa sürüklüyor. Hiçbir artısı yok.
Hak mahrumiyeti alan yöneticiye stat yasağını tavizsiz uygulayabilecek misiniz?
İnanmadığımız, uygulayamayacağımız hiçbir kararı almadık, almayız da. Cezanın uygulamasında gördüğümüz boşluğu kapatma ihtiyacı duyduk. Hak mahrumiyeti alan yönetici stada giremeyecek. Tavizsiz uygulanacağını göreceksiniz.
Sporda şiddet yasasında daha ağır müeyyideler de var. Ama onlar uygulanamıyor.
Sporda şiddeti önleme yasasının bir işlerliği yok. Kamuoyu da bunda hem fikir. Bu yasanın değişmesi lazım. Mevcut haliyle uygulanabilir değil.
Statlarda özel güvenlik-polis uygulamasında sıkıntı olabilir mi?
Emniyet yine stadda görev yapacak. Spor Bakanımıza da, Emniyet Genel Müdürü'ne de anlayışlarından dolayı teşekkür ediyorum. Türkiye daha polislerin statlardan çekilmesine hazır değil. Belki 15-20 yıl önce bunu yapabilirdik. Tribünler bugünden daha iyiydi. Tribünde küfür ve şiddetin bitmesini istiyorsak gene yöneticilere dönüyoruz. Yapılan söylemlerin en son gittiği nokta taraftar. Tribünlerin söylemlerden etkilenmemesi mümkün değil. Pozitif verirsen pozitif etkileniyor. Kişisel çatışmalara girince de çok olumsuz etkileniyor