Tarihi yeniden yazacaklar

1936 yılında Berlin Olimpiyatları'nda kıyasıya mücadele veren iki atlet Jesse Owens ile Lutz Long 70 yıl sonra yine Berlin'de buluşacak

Tarih 1 Ağustos 1936... Nazi Almanyası'nın gövde gösterisi yapmak istediği Berlin Olimpiyatları'nda tam 4 altın madalya alan ABD'li siyahi atlet Jesse Owens tarih yazmıştı. Ancak uzun atlamada elemelerde ilk iki hakkında faul yapan Owens elenme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. O anda en büyük rakibi Alman atlet Lutz Long, Owens'ın yanına gidip ona nasıl atlaması gerektiğini anlattı. Long'un tavsiyesini dinleyen Owens, başarılı bir atlayışla finale kalıyor ve finalde de 8.06 metre ile altın madalya alıyordu. İkinci ise Lutz Long oldu. Bu iki atlet yarışın ardından kol kola yürürken, Adolf Hitler stadyumu terkediyordu.

TORUN VE OĞUL BİR ARADA
Ve bugün, tam 70 yıl sonra Owens ve Long aileleri Berlin'de buluşacak. 15 Ağustos'ta Berlin'de başlayacak Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Jesse Owens'ın torunu Marlene Dortch ve Lutz Long'un oğlu Kai Long'u bir araya getireceklerini açıklayan IAAF Başkanı Lamina Diack, "Atletizmin gücünü, dünya üzerindeki dostluğa katkılarını göstermek için bu büyük bir fırsat. Tıpkı 70 yıl önce burada olduğu gibi" derken Marlene Dortch ve Kai Long'un 22 Ağustos'taki uzun atlama finali sonrası dereceye girenlere madalya takacaklarını da söyledi. ABD'li atleterin de bu yarışmada, o dönem giyilen nostaljik milli formalarını giyecekleri bildirildi.


BİZE ULAŞIN