Messi Türko

Galatasaray'ın 10 numarası, hocası Rijkaard'ın eski yıldızına nazire yaptı. 4 Avrupa Kupası maçında 6 asist yapan Kaptan Arda, Gaziantepspor deplasmanında 1 gol, 2 asistle takımını sırtladı

Neskeens, "Herkesin ayağına top değsin ama kimsenin ayağında takılmasın istiyoruz" demişti... Netanya maçında başarıya ulaşan bu mantalite, ilk lig maçında da aynen uygulanıyor. Diziliş bir önceki maçın aynısı ama kadro 'esas taşlar'dan inşa edilmiş. Sadece Aydın kalmış miras. Ama bu maçta 'patlama yapan Aydın'dan çok 'elde patlayan Aydın' rolünde yine... Galatasaray erken kuruyor baskısını ve 8'de Baros'un asistine gelişine mükemmel vuran Arda'nın golüyle sezona 'merhaba' diyor. Gaziantep'e gelince... Hızlı bekler ve becerikli orta saha ile Galatasaray'ı vurma planları iyi işlemiyor. Devamlı soldan yaptıkları organize olmaya çalışan yüklenmeler orta sahaya takılıyor. Uzaktan şutlarıysa tehlike yaratsa da gol getirmiyor. Onların aradığı golü 21'de Arda'nın serbest vuruşuna Mustafa Sarp'ın 'dokunmatik' şutuyla Galatasaray bulunca 'Maç erken bitecek' hissi doğuyor. Ama yüksekleri hedefleyen Gaziantep "Önümüzde bakacağımız 33 maç var daha... Hem sıcak da!" klişesine kapılmıyor. 30'dan itibaren arttırdıkları baskıyı 37'de Julio'nun uzaktan mükemmel şutuyla gol olarak sonlandırıyorlar. İkinci yarıda daha çok pozisyon ama daha az futbol var; ki sıcak dikkate alındığında çok da şaşırtıcı değil durum. Hem Galatasaray hem Gaziantep karşılıklı kaleleri yokluyorlar.

DAHA ZAMAN LAZIM...
Baskı konusunda kantarın topuzu hafiften Galatasaray'dan yana; ki bunda Arda'nın insan ötesi çabasının etkisi büyük... Tehlikeli pozisyonlara rağmen büyük bölümü akortsuz keman melodisi tadında devam eden oyunda golü bulan onlar oluyor: 85'te Arda'nın sayesinde Nonda üçüncü golü imzalıyor. Aslında böyle bitebilecekken maç, Galatasaray'ın kontrolsüz gücü Sabri rakibi Ümit'in sırtına çıkıyor ceza sahasında ve verilen penaltıyı Tabata (biri ihlal yüzünden tekrar-2 seferde) gole çeviriyor. Son düdük Galatasaray'ın ilk lig galibiyetini resmileştiriyor ama 3 puanın altyazısı 'bu takıma biraz daha zaman lazım' diyor...

10'UN HAKKINI VERDİ
Bu sezon Galatasaray'da kaptanlık sorumluluğunu ve 10 numaralı formayı alan Arda Turan, serbest vuruş ve kornerlerde çok etkili olan Galatasaray'ın duran toplardan kazandığı gol sayısını 5 maçta 8'e çıkardı. Genç yıldız takımını bir maestro gibi yönetti.

YİNE NONDA!
3 gün önce Netanya karşısında hattrick yapan Kongolu golcü Shabani Nonda, yedek kulübesinde başladığı Gaziantep deplasmanında oyuna 69. dakikada girdi ve yine skora katkı yapmasını bildi.

BİZE ULAŞIN