Kerem'in idrarında yasaklı madde

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 12.08.2009 19:17 ABONE OL
Efes Pilsen ve (A) Milli Takım'ın başarılı oyuncularından Kerem Gönlüm'den, Beko Basketbol Ligi Final Serisi 5. maçtan sonra alınan idrar örneğinde yasaklı maddelerden ''Cathene''e rastlandığı bildirildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) internet sitesinden yapılan açıklamada, Köln laboratuvarından TBF'ye ulaşan laboratuvar sonuçları ve bulguları açıklığa kavuşana kadar deneyimli oyuncunun Milli Takım'dan çıkartıldığı belirtildi.

Konu ile ilgili olarak TBF'nin yetkili organları, Sağlık Kurulu ve Disiplin Kurulu'nun çalışmalarını sürdürdüğü, bu çalışmaların sonuçlarına göre Kerem Gönlüm ile ilgili son kararın verileceği açıklandı.

CATHENE NEDİR?


Cathene maddesi catha-edulis ismiyle bilinen bir bitkiye verilen isim. İngiltere'de kullanımı serbest olan cathene maddesi ABD ve Kanada'da ise yasaklanmış durumda. Cathene'nin sindirim sistemini düzenleyici etki yaptığı ve ayrıca diyet yapanlarda zayıflamaya yardımcı bir madde olarak kullanıldığı biliniyor. Cathene, WADA'nın (Dünya Antidoping Ajansı) listesinde ''Kişisel Uyarıcılar'' listesinde bulunuyor.