Kerem şoku

Geçen sezon final serisinin 5. maçından sonra yapılan kontrolda 'Cathene' adlı yasaklı madde tespit edilen Kerem Gönlüm, milli takımın İngiltere kadrosundan çıkarıldı

Perşembe 13.08.2009
ABONE OL
Beko Basketbol Final Serisi'nin 5. maçından sonra doping kontrolüne giren Efes Pilsenli Kerem Gönlüm, kanında yasaklı madde tespit edilmesi üzerine A Milli Takım'ın İngiltere'de yapacağı turnuvanın kadrosundan çıkarıldı. Tedbirli olarak resmi müsabakalara çıkması yasaklanan Kerem'in idrar örneğinde yasaklı maddelerden "cathene" e rastlandığı bildirildi. Konu ile ilgili olarak Basketbol Federasyonu'nun yetkili organları; Sağlık Kurulu ve Disiplin Kurulu'nun çalışmalarını sürdürdüğü, kurulların çalışmaları doğrultusunda Kerem Gönlüm ile ilgili son kararın verileceği öğrenildi.

MİLLİ TAKIM'DA SIKINTI
7-20 Eylül tarihleri arasında Polonya'da düzenlenecek olan Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesi yaşanan beklenmedik gelişme üzerine milli takım menajeri Harun Erdenay, "İkinci bir test yapılacak ve gelen rapora göre hareket edeceğiz. Şu an Kerem, İngiltere kadrosundan çıktı, milli takımdan çıkmadı" dedi. Erdenay ayrıca, Kerem Gönlüm'de bulunan maddenin, insan vücudunun doğal yapısında da bulunabileceğini, buna karşın dışarıdan da vücuda alınabileceğini belirterek, "Uyarıcı ve performans artırıcı etkisi var. Hatta bazı çayların içinde bile bulunabiliyor. Kendisi bu maddeyi kullanmadığını söylüyor. İdmanda iken bilgiyi aldı. Ceza almaması durumunda takımda yer alacak" diye konuştu.

CATHENE NEDİR?
Cathene maddesi, catha-edulis ismiyle bilinen bir bitkiye verilen isim. İngiltere'de kullanımı serbest olan cathene maddesi, ABD ve Kanada'da ise yasaklanmış durumda. Cathene'nin sindirim sistemini düzenleyici etki yaptığı ve ayrıca diyet yapanlarda zayıflamaya yardımcı bir madde olarak kullanıldığı biliniyor. Cathene, Dünya Antidoping Ajansı'nın listesinde "Kişisel Uyarıcılar'' listesinde bulunuyor.