Ne kadar futbol o kadar seks

  1. Haberler
  2. Spor
Pazartesi 17.08.2009 11:47 ABONE OL
Futbolla seks arasında benzerlik var mı? İnternette şöyle bir dolaştım, gördüm ki, aziz vatan evlatları iki alanın benzerliği üstüne bayağı kafa yormuş: İkisinde de pozisyon zenginliği esastır. İkisinde de çamurlu ortam sevilmez, motivasyon neticeyi etkiler. İkisinde de sakatlık riski ve deplasman korkusu yaşanır. İkisi de şifreli kanaldan yayınlanır. İkisinin de magandası çekilmez. İkisinde de ofsayta düşülür. İkisinde de 'ilk kez milli' olunur. İkisinde de frikik vardır. İkisinin icrası için de tesis gereklidir. İkisi de nadiren ertelenir. İkisinin de profesyoneli köşe olur. İkisinde de belli bir yaştan sonra jübile gereklidir. İkisi de ısınma hareketleri gerektirir. İkisinin de paralı yapılanında menajerlik sistemi vardır. Tek bir fark var, o da futbolda elle oynamanın yasak, diğerinde serbest olması. Peki, futbolu de seksi de seven mensubu olduğum 'Türk erkek dünyası' ikisi arasında tercih yapmak zorunda kaldığında hangisini seçiyor? Araştırmalara bakılırsa futbolu. Demek ki futbolla seks arasındaki 'verkaç' başarısız. Türk erkek dünyasının zihni yapısı henüz bu paslaşmaya müsait değil. Hem kadınların iyi sevişmesinden rahatsız olacaksın, hem kadınları futbol dünyasından uzak tutacaksın, sonra da şampiyonluk isteyeceksin. Yani siz erkeklerin futbolun da seksin de kralıyız diye gol sevinci yaşamalarına bakmayın. Ofsayt bayrağının farkında değiller, kendi kendilerine seviniyorlar! Oysa futbolla seks arasında paslaşma çok fazla. Çünkü iyi futbol iyi sekse benzer. İyi seks de iyi futbol gibidir. Yani biri diğerini bitirmez, güçlendirir. Benzerlikleri sıralayalım isterseniz:

Total futbol için iyi hoca, iyi sevişme için iyi bir beyin gereklidir:

Derwall gibi. Rijkaard gibi. Teknik direktör elindeki malzemeyi iyi kullanan kişidir. Gücünü, eksikliklerini iyi bilir, ona göre bir sistem kurar. Saha içindeki takımının gidişatını ve oyunu okuyan kişidir. Futbolu mahalle maçı seviyesinden çıkaran kişidir. Sevişmede ise aynı işi beyin görür. İyi beyin, doğru zamanda doğru hamleyi yapar, sevişmeyi mahalle kavgası düzeyinden kurtarır.

Total futbol için de iyi seks için de fizik güç gereklidir ama yeterli değildir:

Fizik gücünüz olmadan iyi futbol oynayamazsınız. Sahada basmadık yer bırakmamanız lazım. Gücünüz yoksa nasıl yapacaksınız? Ama yeterli değil. Alın size Galatasaraylı Sabri. Deli dana kadar güçlü ama hâlâ bir orta yapmayı öğrenemedi. Eski Sovyet sistemi dağılmadan önce var olan adlarının başında 'dinamo' olan Kiev, Minsk, Dresden takımlarını hatırlayın. Koş koş topu ortala, aut. İyi sevişme için de fizik güç gereklidir ama yeterli değildir. Sadece fizik gücüne dayalı sevişme gücünüzü abartırsanız bu kez de Taylan'daki Marakot tayfununa dönersiniz, benden hatırlatması.

Total futbol için de iyi seks için de teknik önemlidir ama yeterli değildir:

Fenerli Alex gibi top ayağına yakışabilir ama eğer koşmuyorsan, sahada basmadık yer bırakmıyorsan modern futbol oynayamazsın. İyi sevişme için de teknik tek başına yetmez. Koşacaksın, didineceksin. Tecrübe tabii ki önemli. Teknikle durum idare edilebilir ama bunun adı total futbol ve iyi seks olmaz. Yine de sadece fizik gücünü kullanandan daha avantajlıdır.

Total futbolda da iyi sekste de yardımlaşma önemlidir:

Total futbolda oyuncular arasındaki yardımlaşma çok önemlidir. Birinin boşalttığı alanı öbürü doldurur. Birinin hatasını öbürü kapatır. Messi bir bakıyorsun bek gibi savunma yapıyor, bir bakıyorsun rakip ceza sahası içinde. Elin belinde dolaşamazsın. İyi sevişmede de yardımlaşma çok önemlidir. Birinin yorulduğunda öbürünün desteği önemlidir.

Total futbolda da iyi sekste de oyuncuların birbirini tanıması başarı getirir:

Aynı takımda oynayan futbolcuların birbirini tanıması önemli avantajdır. Arkadaşının pozisyon sırasında nereye deplase olacağı, nereye koşu yapacağını hissetmek gerekir. İyi sevişmede de partnerlerin birbirini tanıması düzeyi yükseltir.

Total futbol da iyi sevişme de güçlü fizik iyi teknik ister:

Total futbol toplu hücum, toplu savunma demektir. Bu seneki Barcelona'ya bakın. Tüm bu faktörleri yan yana getirerek çok koşan, çok pas yapan, çok pozisyon bulan bir format yarattı. Rakibi kendi sahasında boğan, hücum futbolunun güzellerini dirençle birleştiren bir futbol oynuyor. İyi seks de ancak tüm bu faktörlerin yan yana gelmesi ile mümkün. Van Hooujdonk, son kupada Portekiz futbolunu "organize kaos" olarak tanımlamıştı. İyi seks de kaos gibi gözükse de organize olmalı, bir tempoyu, ritmi tutturmalı.

Total futbol da iyi seks de sadece skor değildir:
"Futbolda esas olan kazanmaktır" düşüncesi artık tarih oluyor. Puan önemli olsa da futbol artık dev bir eğlence endüstri-sine dönüştü. Golü atıp üstüne yatarak idare edemezsiniz. Futbol da seks de an gelir omuz omuza mücadeledir. An gelir nefis bir topuk pasıdır. Yani sadece skorla olmaz.

İyi futbolda da iyi sekste de gerilime yer yoktur:
Futbol bir oyundur. Var oluş-yok oluş meselesi değildir. Eğlenmek için yapılır. İyi sevişme de Mercidabık Meydan Muhaberesi değildir. Kaybetmek yıkım değildir. Her iki alanda da kaybedeceğim korkusunun yaratacağı gerilim bünyeyi bozar! Eğlencenin tadını kaçırır. Uzadı. Artık son noktayı koyalım. Bakın! 70'li yılların sonundaki futbol mantalitemiz şöyle idi: 11 kişi savunma yapar sonra da "yenildik ama ezilmedik" numaraları çekerdik. 'Onurlu yenilgiler" sevincimiz olurdu. Aynı dönemlerde sinemalarda da seks filmleri furyası vardı. "Beş dakikada Beşiktaş", "Parçala Behçet" gibi. İki kötünün yan yana gelmesinin tesadüf olmadığını düşünüyorum. Yani, ne kadar futbol o kadar seks diyebiliriz. Ama ben bir adım ileri gideyim: Artık günümüzün küreselleşen dünyasında bu da yeterli değil. Totaliter ülkelerde iyi futbol oynandığını görüyor musunuz? Yani artık iyi futbolun, iyi seksin olabilmesi için ilk önce iyi bir demokrasinin de olması lazım.

BUGÜN NELER OLDU