"Avrupa Süper Ligi kurulacak"

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 18.08.2009 09:54 ABONE OL
Arsenal Teknik Direktörü Arsene Wenger, yaptığı açıklamada on yıl içinde Şampiyonlar Ligi yerine Avrupa'da büyük kulüplerin, bir araya gelerek yeni bir lig kurma yolunda olduklarını söyledi.

Şimdilik sadece tahminde bulunduğunu belirten Arsene Wenger, İskoçya'da Celtics ile yapacakları maç öncesi görüşlerinin sorulması üzerine açıklama yaptı. Şampiyonlar Ligi gelirlerinin büyük çoğunluğunun UEFA tarafından paylaşıldığını dile getiren Wenger, Avrupa'da hali hazırda yeni bir ligin kurulması için destek veren kulüplerin var olduğunu bildirdi.

Avrupa Süper Lig'inin kurulmasının Avrupa ülkelerinin kendi liglerini geri planda bırakabileceğine dikkat çeken Wenger, kurulacak yeni ligin katılacak ülkelerin kendi liglerini tehdit etmemesi gerektiğini belirtti.
Olası bir Avrupa Süper Lig'inin kurulması halinde en fazla kulübün İngiltere, İspanya ve İtalya'dan katılmasının beklendiği görüşleri dile getiriliyor.

Öte yandan The Times gazetesinde de yer alan habere göre Wenger'in "Ben ulusal liglerin hayatta kalacağına inanıyorum. Ama on yıl içinde yeni bir Avrupa liginin kurulacağını sanıyorum. Şu an için gelirler bir çok klübe yetmiyor çünkü klupler çok fazla harcıyor. Bunun nasıl olacağını bilmiyorum ama mevcut durumda bu sistemi isteyen ve destek veren kesimlern sesleri yükselmeye başladı." dediği ifade edilirken, Avrupa Süper Lig'i projesine en büyük desteği ise Real Madrid Kulübü'nün verdiği yazıldı.

BUGÜN NELER OLDU