Çürük tazminatı

Fenerbahçe, geçen yıl transfer ettiği ve yollarını ayırdığı Josico'nun eski sakatlığının tekrarlaması üzerine Villarreal'e verdiği 1.2 milyon euroluk teminatın paraya çevrilmemesi ve iadesi için ihtiyati tedbir kararı aldırdı

F.Bahçe geçen sezon transfer ettiği ve daha sonra yollarını ayırdığı Josico'nun kulubü Villarreal'e verdiği 1 milyon 200 bin euro tutarındaki bonoyu, sakatlığı tekrarladığı için geri almak için İstanbul Ticaret Mahkemesi'ne dava açtı. Villarreal'in bu bonoyu paraya çevirmeden kendilerine iade edilmesini isteyen F.Bahçe'nin dava dilekçesinde, "Futbolcunun sakatlığının kalıcı olduğu tespit edilmiştir" dendi. Kulüp avukatı Umur Yaşar, "Futbolcunun transferine karşılık Villarreal'e, iki taksitte toplam 1 milyon 700 bin euro ödenecekti. Transfer olduğunda 500 bin euro verildi. Bakiye miktar ise (bono olarak) futbolcunun sakatlığının tekrarlamadığı durumda bir yıl sonra Villarreal tarafından paraya çevrilebilecekti. Fakat Villarreal, sözleşmeyle futbolcunun eğer sakatlığı aynı yerden ve aynı şekilde nüksederse, aldığı bonoyu bankadan tahsil etmeyecek ve müvekkil F.Bahçe'ye iade edeceğini garanti etmiştir. Biz de bundan dolayı yasal hakkımızı kullandık" dedi.

MAHKEME HAKLI BULDU
Dosya üzerinde kararını açıklayan mahkeme, F.Bahçe'yi Villarreal'le yapılan sözleşmeyi de dikkate alarak haklı buldu. Mahkeme kararında, "Eldeki sözleşmeler ve doktor raporu dikkate alındığında ileride giderilmesi olanaksız zararların doğabileceği kanısına varılmakla, Fenerbahçe'nin yasal koşullarının bulunduğu sonucuna varılmış bulunduğundan bono üzerinde ihtiyati tedbir konulmasına karar vermek gerekmiştir" denildi. Mahkemenin kararıyla Fenerbahçe, 500 bin euro ödediği Villareal'den 1 milyon 200 bin euroluk bonoyu geri alabilecek.

BİZE ULAŞIN