Satranç federasyonundan bir ilk

Perşembe 20.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 20.08.2009 10:54
ABONE OL
Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), Lisans Talimatı'nda yapılan önemli değişiklikle bir ilke imza attı. Lisans tescil işlemlerinde ''Geçici Lisans Belgesi'' uygulaması tarih oluyor.

Bundan böyle satrançta lisansla ilgili tüm transfer işlemleri, sadece TSF tarafından federasyon merkezinde yapılacak.

TSF Başkanı Ali Nihat Yazıcı, a, lisansını kendi çıkaran ilk federasyon olduklarını belirterek, ''Lisansı kart olmaktan çıkarttık. Bu uygulamayla vatandaşlık numarasının olduğu her belge, sporcunun lisansı hakkında her türlü bilgiyi öğrenmemize yetecek'' dedi.

Bu uygulamayla geçici lisans uygulamasını bitirdiklerini anlatan Yazıcı, şu bilgiyi verdi:

''Sporcu artık banka veya internet aracılığıyla istediği yerden lisans başvurusu yapıp çıkartabilecek. Yarışmalara katılırken de T.C kimlik numarasını söylemesi yeterli olacak. Yarışmalarda internet aracılığıyla kişinin lisansının aktif olup olmadığı anında kontrol edilebilecek. WAP ve SMS yoluyla da lisans bilgilerine bakılabilecek.''

Yeni talimata göre, resimli resmi geçerli kimlik belgesi, ''sporcu lisans kartı'' olarak da kullanılabilecek. Ayrıca sporcular, TSF'nin resmi sponsoru Türkiye İş Bankası tarafından düzenlenen Sporcu Lisans Kartları'nı kullanabilecek. Banka yoluyla lisans çıkarılabilecek ve banka kartı alınarak, lisans kartı olarak kullanılabilecek.