Asya ve Afrika temsilcileri belli oldu

Cuma 21.08.2009 11:57
Güncelleme: Cuma 21.08.2009 11:58
ABONE OL

Önümüzdeki yıl ülkemizin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek oln 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanan ülkeler yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Türkiye'nin ev sahibi,ABD'nin ise son Olimpiyat Şampiyonu olarak yerlerinin garanti olduğu şampiyonaya, 6 ülke takımı daha katılmaya hak kazandı.

FIBA Afrika ve FIBA Asya Şampiyonaları'nın tamamlanmasıyla beraber Angola, Fildişi Sahilleri, Tunus, İran, Çin ve Ürdün, Dünya Şampiyonası'nda kıtalarını temsil etme hakkı kazandılar.

Libya'da gerçekleşen FIBA Afrika Şampiyonası'nda Angola finalde aldığı sonuçla, üst üste altıncı, son 11 şampiyonada ise 10. kez mutlu sona ulaştı. Japonya'da gerçekleşen 2006 Dünya Şampiyonası'nda da yer alan Angola; Almanya, Japonya, Yeni Zelanda, Panama ve İspanya ile aynı grupta yer almış, ikinci turda Fransa'ya elenmişti.

Yarı finalde Kamerun'u yenen Fildişi Sahilleri gümüş madalyada kalsa da, tam 24 yıl aradan sonra Dünya Şampiyonası'na katılma hakkını elde etti. 1982'de ilk kez Dünya Şampiyonası'na katılan Fildişi Sahilleri, şu anda FIBA Afrika Genel Sekreterliği görevini yürüten Alphonse Bile'nin antrenörlüğünde 1986'da da bu önemli organizasyonda mücadele etmişti.

Afrika Şampiyonası'na 18. kez katılan Tunus, bronz madalyaya ulaştı. Afrika Şampiyonası'ndaki en büyük başarısı 1965'deki ikincilik olan Tunus, 1970 ve 1974 yıllarında da bronz madalyaya ulaşmıştı. Tunus, elde ettiği üçüncülükle tarihinde ilk kez Dünya Şampiyonası'nda mücadele edecek.

13. kez katıldığı FIBA Asya Şampiyonası'nda altın madalyaya ulaşan İran, Çin'i evinde devirerek mutlu sona ulaştı. Daha önce 2 kez Olimpiyat Oyunları'na katılan İran, tarihinde ilk kez Dünya Şampiyonası'nda yer alacak.

Son 2 Asya Şampiyonası'nda şampiyonluğu İran'a kaptıran Çin, gümüş madalyada kalmasına rağmen Dünya Şampiyonası vizesini aldı. Çin, önümüzdeki yıl ülkemizde yapılacak Dünya Şampiyonası'na daha önce 8 kez katıldı.

11. kez katıldığı Asya Şampiyonası'nda büyük bir sürprize imza atan Ürdün, bronz madalyaya ulaşarak 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'na Asya'dan katılma hakkı elde eden üçüncü takım oldu. Ürdün de İran gibi Dünya Şampiyonası'nda ilk kez mücadele edecek.