F.Bahçe ve Gençlerbirliği'nin "Pro Lisans" farkı

Turkcell Süper Lig'de, şampiyonluk adaylarından Fenerbahçe ile bu sezon yeni bir sayfa açmanın çabası içinde bulunan Gençlerbirliği'nin teknik kadroları ''Pro Lisans'' sahibi antrenörlerden oluşuyor.

Fenerbahçe'de ikinci kez takıma başına getirilen teknik direktör Christoph Daum, yardımcı antrenörler Roland Koch ve Ayhan Tumani ile kaleci antrenörü Holger Gehrke, söz konusu lisansı elinde bulunduran isimler olarak öne çıkıyor.

Geride kalan sezonda yaşadığı kötü günlerin izini silmeye çalışan başkent ekibinde de teknik direktör Thomas Doll, yardımcı antrenörler Ralf Zumdick ve Serdar Dayat, aynı lisans ile Ankara'da spor yaşamlarını sürdürüyor.

Bu iki takım, tamamı Pro Lisanslı teknik kadrolarıyla, diğer Turkcell Super Lig kulüplerinden ayrılıyor.

GENÇLER'İN ŞANSI ''PRO LİSANSI'

Gençlerbirliği Yardımcı Antrenörü Serdar Dayat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu diplomayı alabilmek için birçok denemeden geçtiklerini bildirerek, ''Bu 1 senelik bir eğitim. Her ülkenin kendine göre değişik bir eğitim sistemi var. Almanya'daki Köln Spor Akademisi'nin yaptığı eğitim yaklaşık 11 ay sürüyor. Bu eğitimde futbol adına A'dan Z'ye her şey size öğretiliyor'' dedi.

Dayat, Gençlerbirliği'nin tamamı Pro Lisanslı teknik adamlarla çalıştığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

''Üçümüzün de burada aynı anda çalışması Gençlerbirliği adına çok büyük bir şans. Gençlerbirliği, son 2 senede toplam 12 teknik adamla çalışmış. Bu kadar fazla teknik adam değişikliği hem kulübe, hem futbolculara, hem de futbola zarar veriyor. Bu anlamda, Gençlerbirliği adına büyük bir şans diye düşünüyorum. Gençlerbirliği bana göre, iyi bir hamle yaptı.''

EĞİTİM SÜRECİ

Gençlerbirliği'nin çiçeği burnunda yardımcı antrenörü Serdar Dayat, Pro Lisansa sahip olabilmek için çok ağır bir eğitim sürecine tabi tutulduklarını söyledi.

Dayat, eğitim sürecini şöyle anlattı:

''(A) lisansını aldıktan sonra en azından 2 yıl eğitim görmeniz veya çalışmanız gerekiyor. Bunun sonucunda Pro lisans kursuna gidebiliyorsunuz. Eski sistemde en az 250-300 saatlik bir eğitimden geçmeniz gerekiyordu. Yeni sistemde ise eğitim, yaklaşık 1400 saat sürüyor. Yaklaşık 1 yıl Almanya'nın Köln kentindeki spor akademisinde eğitime tabi tutulduk. Bilimsel eğitimleri Köln Spor Akademisi'nden, taktiksel eğitimleri Almanya Futbol Federasyonu'ndan aldık. Sonuçta her türlü sınavı geçtikten sonra Pro Lisansı bize verdiler.''

BİZE ULAŞIN