Alkışlar Melis'e

Türk atletlerin bekleneni veremediği Dünya Şampiyonası'nın son gününde tek madalya geldi. Bayanlar uzun atlamada Karin Melis Mey üçüncü olarak bronz madalya kazandı

Dünya Atletizm Şampiyonası'nın Türkiye'ye tek madalyasını Karin Melis Mey son gün kazandırdı. Geçtiğimiz yıl Türk vatandaşlığına geçen Güney Afrika asıllı atlet, bayanlar uzun atlama finalinde 6.80 ile üçüncü oldu ve bronz madalya aldı. Böylece 201 ülkeden 1086 erkek, 899 bayan, toplam 1984 atletin yarıştığı şampiyonayı madalyasız kapatmayan 37 ülkeden biri de Türkiye oldu. Finalde mücadele eden 12 atlet arasında ilk denemesinde 6.76 atlayan Melis Mey, ikinci hakkında faul yaptı. Üçüncüde 6.80'e ulaştı. Aklı kendisini yakalayabilecek isimlerin başında gelen Brezilyalı Gomes'in atlayışlarında olan milli atlet, bunun da stresiyle sonraki iki hakkında faul yaptı. Ama Gomes'in 6.68 ve 6.69'luk atlayışlarıyla rahatladı. Son haklarda Melis 6.49'da kaldı ama Gomes de 6.68'i geçemedi. Türkiye rekoru olan 6.87'lik derecesinin az da olsa uzağında kalan Karin Melis Mey, ABD'li Reese (7.10) ve Rus Lebedeva'nın (6.97) arkasında üçüncü sırayı aldı. "

YENİ HEDEFİM 7 METRE"
Pekin'de 6.42 ile 14'üncü olup finale kalamayan
milli atlet, yarış sonrası Türkiye'ye madalya kazandırdığı için çok mutlu olduğunu belirterek "Öncelikli hedefim finale kalmaktı. Burada çok güçlü rakiplerle mücadele ettim. Benden iyi derece yapan sporcular vardı. Üçüncü hakkımda 6.80 beni biraz rahatlatsa da stresimi tam yenemedim. Berlin'de Türkiye'ye madalya kazandıran tek sporcu olduğum için ayrıca mutluyum. Daha iyi dereceler yapmam gerek. 2010'da hedefim 7 metreyi geçmek" diye konuştu. Mey'in antrenörü Charley Stromenger ise "Çok heyecanlıydım. Karin 6.80 atladı ama bu dereceye ulaşabilecek başka sporcular da vardı. Özellikle Gomes. Bir antrenör olarak Gomes'in hata yapmasını istemedim; isteyemezdim de. Çünkü centilmenliğe aykırı olur. Sadece 6.80'i geçmesini istemedim. Artık Berlin geride kaldı. Önümüzdeki yarışlara bakıyoruz. Karin'in 7 metreyi geçeceğine inanıyorum" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN