İştahlı Aslan

Turkcell Süper Lig'de Galatasaray, Kayserispor'u 4-1 mağlup etti. Teknik direktör Rijkaard ve öğrencileri spor yazarlarından tam not aldı. İşte yorumlar;

ALİ GÜLTİKEN: BU BAŞKA BİR G.SARAY (SABAH)
Teknik adamlık değişikliği, onun güven ve kredisiyle gelen rüzgar, üzerine eklenen önemli transferler, ayrıca Rijkaard'ın oyun anlayışı ve şekli bambaşka bir Galatasaray yaratmış durumda. Bunlara sezon başında eklenen gollü galibiyetler de gelince Galatasaray'da takımın güveni çok üst düzeye çıktı.
Oyuncular bu güvenle uygulanmak istenen sistemi çok daha rahat ve tempolu bir şekilde ortaya koyuyorlar.

LEVENT TÜZEMEN: İŞTAHLI ASLAN! (SABAH)
Bir takımda yaratıcı, becerisi yüksek, oyunu yönlendirecek lider kimlikli ve en önemlisi sonucu değiştirecek oyuncu fazla olunca teknik adamın da işi rahatlıyor..
Galatasaray'ın bu özellikleri taşıyan oyunculardan kurulu bir kadrosu var. Rijkaard'ın da bu kadro zenginliğine etki ettiğini biliyorum. Rijkaard eğer, Galatasaray yönetiminden oyun felsefesine uygun kadro oluşturma konusunda garanti almasaydı imza atmazdı...
Bu sezon Galatasaray'ın bu zengin kadrosu seyirciye bol gollü maçlar izlettirecek gibi görünüyor. Çünkü; G.Saraylı futbolcular skor olarak rahatlasa da tempoyu düşürmeden daha fazla gol için iştahla yükleniyorlar.

ŞÜKRÜ KANBER: FUTBOL KARNAVALI (FOTOMAÇ)
Bu maçın güzelliği için önce Kayserispor ve hocası Tolunay Kafkas'a teşekkür etmek lazım. Temposu ve hücum gücü maksimumdaki bir Galatasaray karşısında Çanakkale geçilmezi oynamak yerine, kora kor futbol mantığını tercih ettiler. Ligimizin en üst düzey maçlarından birini seyrettiysek bu gerçeği kabul etmeli ve Sezar'ın hakkını teslim etmeliyiz Galatasaray bildiğimiz gibi. Yine sahanın her yerinde basıyor, yine yüksek hücum gücüyle oynuyor ve yine keyif veren bir futbol ortaya koyuyor. Bu maçtaki tek eksiklik temponun istenildiği kadar yüksek olmamasıydı. Galatasaray gerçekten oyuncu kalitesi çok yüksek bir takım. Arda, Keita, Baros ve hatta Ayhan sezon başındaki oyunlarının aksine bir düşük viteste oynamalarına rağmen goller ve pozisyonlar bulmakta hiç zorlanmıyor.

BÜLENT TULUN: NEVİZADE AKŞAMLARI (FOTOMAÇ)
25 Haziran'da sezonu açtığı andan itibaren Galatasaray, dokuzuncu resmi maçına çıktı. Bu resmi maçlar içinde 6 Avrupa Ligi eleme maçını ve 2 lig maçını düşünürsek, en ciddi ve belli bir gücün üzerindeki takım Kayserispor'du. Dolayısıyla bu karşılaşmada ortaya konacak performans benim için çok önemliydi. Teknik direktör Frank Rijkaard sahaya, Levadia mücadelesindeki ilk 11 ile çıktı. Büyük bir ihtimalle önümüzdeki perşembe günü Estonya'da rotasyon yapacaktır. Bugüne kadar Arda Turan santrfor arkası oynayabilir mi, oynayamaz mı tartışmaları vardı. Ama son iki maç gösterdi ki Arda burada ıslık çalarak oynar. Rijkaard'ın, ısrarlarından bir tanesi de Aydın. Yine kadrodaydı. Rijkaard, ısrarında iyi de yapıyor. Bence Aydın, Türk futboluna kazandırılması gereken bir oyuncu...
Galatasaray seyircisi de bu sezon son derece istekli ve heyecanlı. Nevizade akşamları devam ediyor.

ZAFER ERTEM: GÜZEL HAREKETLER (FOTOMAÇ)
Son 7 maçta 25 gol atan G.Saray için, "Çapından küçük takımlarla oynadı. Bu golleri her takım atardı. Kayserispor'u 4'lesinler de görelim" yorumları üst düzeydeydi. Gerçekten G.Saray'ın kendini ispat maçıydı. İlk 7 dakika geride kalırken son 7 maçtaki hiçbir rakibi Kayserispor kadar G.Saray'ı ısırmamıştı. Kafkas'ın takımı Cangele ile 2 kez sıkı geldi. İkisinde de Leo Franco tehlikeyi önledi. Rijkaard bu kez sürpriz yapmadı. UEFA'da 5'lediği Tallinn önündeki kadroyu sahaya sürdü...
Sevindirici olan, kulübede oturanlar da her an maça hazır. Geçtiğimiz yıl görmediğimiz tablolar bunlar. Düşünün, sahanın bana göre en verimsizi Baros bile 2 gol attı dün. Artık G.Saray'ı izlemek zevk veriyor, çünkü takım gibi oynuyor.

HASAN TANKAYA: HOŞGELDİN ELANO (TAKVİM)
Kayseri önünde Rijkaard sahaya "Tallinn Aslanları'nı" sürdü. Herkesin tahmini bu kez tutmuştu...
Hollandalı teknik direktör, rotasyonu Estonya'ya bırakmıştı.
Tabii perşembenin, adrenalin ve adale boşalmasının yorgunluğunu taşıyan ayakların diri rakip karşısında ne yapacağı merak konusuydu.
Tolunay Kafkas hoca da maç öncesinde iddiasını "Galatasaray takım görmedi" sözleriyle ifade etmişti. (Tabi o da Elano'yu görmemişti!) Nitekim ilk yarıda Kayserispor çok fazla olmasa da Galatasaray defansına zor anlar yaşattı...
Galatasaray'da bu yıl Rijkaard ile Neeskens'in felsefesi önemli.
Sonuç ne olursa olsun değişmeyen ilkeler ve olgular var. Çalışmak, koşmak, disiplin...
Bunlar devam ettiği sürece iyi sonuçlar da devam edecektir.
Kimsenin kuşkusu olmasın.

ERMAN TOROĞLU: SAMİ YEN'DE GOL YAĞACAK (HÜRRİYET)
GALATASARAY iyi top yapıyor, tamam. Zaman zaman da topu terse çabuk çeviriyorlar. O zaman da rakip savunmanın bütün balansı bozuluyor. O da tamam.
Ama Galatasaray takımının rakibi Galatasaray'ın üstüne giderse Galatasaray forveti ile orta sahasını defansına yardıma zorlarsa o zaman sarı kırmızılıların işi zorlaşıyor. Çünkü eforlarını defansta kullandıkları için ofansta çok diri kalamıyorlar. Ama Galatasaray'ı üstüne çekersen seni duman ediyor...
Elano iyi transfer. İlk buluştuğu topla da golü yaptı. Vuruş olarak zor toptu. Ama o inanarak ve güvenerek vurdu. Nitekim top da doğru yere gitti, gol oldu. Zaten bu tip golleri atan bir futbolcu.
G.Saray seyircisi bu sene öyle veya böyle Ali Sami Yen'de güzel maçlar seyredecek ve yüzde 100 gollü maçlar izleyecek. Rakipler zayıf olunca kendi atacak. Biraz kuvvetli rakiplere de hem kendi atacak, hem de yiyecek. Bu kesin. Çünkü gözüküyor.

RIDVAN DİLMEN: HAK EDEREK (MİLLİYET)
Galatasaray takımını fizik olarak çok beğendim, çok canlılar. Belki çok pozisyon bulmadılar, ilginç goller attılar ancak çok ama çok istekliler. Çok pozisyonlu değil ama çok tempolu bir maç oldu.
Galatasaray Yönetimi'ni transferde kutlamak gerek. Gökhan Zan ve Mustafa Sarp için bonservis bedeli ödemediler. Servet'e 500 bin dolar verdiler. Bu sezon para harcadıkları Keita ve Elano ise süper.
Doksan dakikaya baktığımızda Galatasaray ilk dakikalarda verdiği pozisyonun dışında rakibine fazla şans tanımadı. Bu da savunmalarının da iyi olduğunun bir göstergesi.

TURGAY ŞEREN: GALATASARAY GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR (AKŞAM)
Sarı-Kırmızılı takım dün akşam farklı kazandı. Hele Elano'nun attığı 3. gol öyle unutulacak gibi değil. Galatasaray bu yıl çok iyi transferler yaptı. Nereden olduğunu bilmiyorum ama aklı başına gelmiş artık Galatasaray'ın. Transfer edeceği oyunculara gidecek paraya bakmıyor. Onların kalitesine ve Galatasaray'a gelip yapacağı katkıya bakıyor. En önemlisi de ilk olarak Rijkaard gibi futbolunu harika oynamış, Barcelona gibi bir takımda 4 yıl Teknik direktörlük yapmış bir hocayı Sarı-Kırmızılı takımın başına getirdiler. Dedim ya akılları başlarına gelmiş artık. Açık söyleyeyim Rijkaard'ı başlangıçta oyun taktiği ve sistemiyle pek hoş karşılamadım. Ama antrenmanlarda futbolcularını çok iyi hazırlamış, o futbolculara değil, futbolcular onun sistemine, taktiğine, oyun tarzına ve disiplinine alışmış ki en önemlisi de bu. Disiplin.

BİZE ULAŞIN