Testosteronu üç kat fazla çıktı

Cinsiyetiyle ilgili tartışmalarla gündeme gelen 18 yaşındaki Güney Afrikalı sporcu Caster Semenya'nın ilk test sonuçlarında yüksek seviyede erkeklik hormonu tespit edildi.

Telegraph.co.uk sitesinin haberine göre, Berlin'de düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda kadınlar 800 metre yarışında altın madalya kazanan Semenya'ya yakın bir kaynak, Dünya Şampiyonası öncesi yapılan testlerde sporcunun vücudundaki testosteron seviyesinin normal bir kadınınkinden üç kat fazla olduğunun belirlendiğini doğruladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Haberde ayrıca Güney Afrika takımı koçunun, yüksek dozda verdiği anabolik steroidlerle cinsiyetini değiştirmesine ve hayatının geri kalanını bir erkek olarak geçirmesine sebebiyet verdiği bir kadın atlet tarafından suçlanan eski Doğu Almanya koçu Doktor Ekkart Arbeit olduğu açıklanıyor.

Arbeit'in Semenya ile ne kadar yakın çalıştığı belirsiz olmakla birlikte, pozisyonu gereği Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin ilgisini çekeceğe benziyor.

Semenya'nın testosteron seviyeleriyle ilgili analiz Güney Afrika'da gerçekleştirildi ve bu durum Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin atletten daha ayrıntılı bir "cinsiyet doğrulama" testi talep etmesi yönündeki kararını perçinledi.

Caster Semenya'nın kadın mı erkek mi olduğuna dair tartışma, Güney Afrika kamuoyunun ilgi odağı haline geldi. Ülkenin parlementosu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'yla birlikte, cinsiyet doğrulama testlerinin kişilik haklarına ve özel hayata ciddi bir şekilde zarar verdiği gerekçesiyle atlete yapılan muameleye karşı bir şikayet dilekçesi vermeye hazırlanıyor.

BİZE ULAŞIN