Meydan savaşı

Diyarbakır'da olaylar futbolu gölgeledi. İki kere duran maçta futbolcular da gergindi. Maç bitiminde stat dışına taşan olaylarda polis biber gazı kullanırken, ortalık savaş alanına döndü

Diyarbakır Atatürk Stadı'nda dün gece futbol kadar olaylar da başroldeydi. Güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığı, birçok taraftarın biletsiz girdiği maç daha başlamadan olaylar başladı. Sahaya giren bir Diyarbakırspor taraftarı ısınan Fenerbahçeli futbolcuların üzerine yürürken, son anda durduruldu. Bu atmosferde başlayan maçın ilk dakikalarında da sert hareketler vardı. Ancak maçın hakemi Suat Arslanboğa ilk yarıda 5 kez kullandığı sarı kartını 4 kere itirazlar için cebinden çıkardı. Sahaya atılan kaya, beton parçası, maytaplar, çakmak ve su şişeleri yüzünden 53. dakikada maç dururken, 76. dakikada bu sefer bir taraftar sahayı boydan boya geçip, Fenerbahçe kalesine kadar gitti ve ancak orada yakalanıp, tribünlerin taş yağmuru altında dışarı çıkarıldı.

GAZ HERKESİ ETKİLEDİ
Maç sonu futbolcuların boşalttığı sahaya bir anda yaklaşık 200 taraftar indi. Bu taraftarlar dışarı çıkarılmadan stat dışında da olaylar başladı. Çoğunluğu çocuklardan oluşan 150 kişilik bir grup, "Burası cehennem, buradan çıkış yok" diye bağırarak yolu trafiğe kapattı ve etrafa taş yağdırdı. Taşlardan çevredeki vatandaşlar da yaralandı. Ambulansın camı kırıldı; içindeki sağlık görevlisinin başı yarıldı. Terör örgütü lehine de slogan atan gruba polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Gazın yayılması, çevredeki vatandaşlar kadar stat içindekileri bile rahatsız etti. Yarım saat süren olaylar, polisin müdahalesi ile son buldu.


BİZE ULAŞIN