Çöküşün belgesi

Dünya Atletizm Şampiyonası'na katılan 9 milli sporcunun tamamının daha önceki derecelerinin çok uzağında kalmaları yaşanan düşüşün kanıtıydı

Tek bir bronz madalya alıp büyük bir hüsranla eve döndüğümüz Berlin 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden sporcularımızın sergilediği performans, çöküşün belgesi gibi yüzümüze vurdu. Adımlarımızı ileri atmak yerine, geri attığımız Berlin'de iyice kendini gösterirken; zaten 3'ü devşirme olan 9 milli sporcunun tamamı (bronz kazanan Melis Mey de dahil) daha önce elde ettikleri derecelerin altında kaldı. 10 bin metrede en büyük madalya umudumuz Elvan Abeylegesse sakatlanıp elenirken, bin 500 metre elemelerini geçemeyen, 5 bin metre finalinde ise 13. olan Bekele, kendi en iyi derecesinin uzağında kaldı. Yine 800 metrede seçmeleri geçemeyen Yeliz Kurt'un 2:13.42'lik derecesi bu yılki en iyi derecesinden 12.4 saniye daha kötüydü. Diğer bir deyişle bu sporcu 800 metrede kendisine 100 metre geçildi. Büyük düşüş yaşayan bir isim de çekiç atmada olimpiyat madalyalı Eşref Apak oldu. En iyi derecesi 81.45 olan, bu yıl 77 metrenin üstüne çıkan Eşref, Berlin'de 71 metreyi bile bulamadı.

MELİS DE FARKLI DEĞİL
Disk atmada Ercüment Olgundeniz ile 3 bin metre engellide yarışı sonuncu tamamlayan Aslı Çakır da hayal kırıklığı yarattı.
Berlin'de tek madalyamızı kazanan Karin Melis Mey de, Türkiye'ye gelmeden yaptığı 6.93'e yaklaşamazken bu yılki en iyi derecesi 6.87'nin bile gerisinde kaldı ve bronzu 6.80 ile aldı.

BİZE ULAŞIN