Hurda malzemelerle Balkan şampiyonluğuna

Manisa'da Taytanlı İlhan ilköğretim Okulunun öğrencileri, öğretmenlerinin bit pazarından aldığı spor malzemeleriyle çalışarak judoda Balkan Şampiyonu çıkardılar.

Okul Müdürü Sebahattin Çatal, öğrencilerin ağırlık ve kondisyon çalışmaları için gerekli aletleri çok pahalı olması nedeniyle alamadıklarını, bu nedenle aletleri hurdacıdan temin ettiklerini belirterek, aletlerin parasını da öğretmenlerin kendi aralarında topladıklarını bildirdi.

Beden Eğitimi Öğretmeni ve Judo Eğitmeni Tanju Zigen de öğrencilerin judo eğitimi ve spor faaliyetleri için okulun sığınağını spor salonu olarak düzenlediklerini kaydederek, şöyle konuştu:

''Sığınağı aynı zamanda spor salonu ve judo eğitim salonu olarak kullanılacak şekilde dizayn ettik. Başka spor salonları tarafından kullanılmayan, atılacak durumdaki ikinci kalite minderleri getirdik. Spor aletlerini de bir spor salonundan hurdaya çıkan ve bit pazarına verilen malzemelerden oluşturduk. Bu salonda yetişen öğrenciler 6 yıl boyunca takım halinde okullar arası karşılaşmalarda Türkiye Şampiyonu oldu. Bu yıl bir öğrencimiz de Balkan Şampiyonluğunu kazandı. Bundan önceki yıllarda da okulumuz sporcularından Avrupa Şampiyonu, Avrupa ikincisi ve üçüncüsü de çıktı.

Tabii kişisel gayretlerle belli bir yere kadar götürebiliyoruz. Ancak, bizlere destek olunduğu takdirde daha büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Biz bu okulumuzun salonundan olimpiyat şampiyonu çıkaracağımıza inanıyoruz.''

Öğretmenleri tarafından 4 yıldır çalıştırıldıklarını anlatan 13 yaşındaki Harun İzgi, 8-9 Ağustos 2009 tarihleri arasında Edirne'de yapılan Balkan Judo Şampiyonası'nda 34 kiloda Yıldızlar Balkan Şampiyonu olduğunu belirterek, ''İmkanlarımız daha iyi olsa tüm arkadaşlarımın derece üzerine derece alacaklarına inanıyorum. Şu ana kadar hocalarımızın sayesinde bu dereceleri aldık. 0nlar olmasaydı, bizlere destek olmasalardı, çalışamazdık'' diye konuştu.

Okulu ziyaret eden İl Genel Meclis Başkanı Dursun Ali Yıldız, okulun fiziki imkanlarının düzeltilmesinin ardından gereken desteği de vereceklerini söyledi. Yıldız, ''Bu spor aletlerinin ve sportif faaliyetlerin daha güzel ve düzgün yapılmasına ve daha verimli sonuç alınmasına yönelik bir gayretin içinde olacağız inşallah'' dedi.

BİZE ULAŞIN