Diyarbakırspor cezayı fazla buldu

Diyarbakırspor Basın Sözcüsü Suat Önen, başkalarına alet olan küçük bir grubun provokatif eylemi sonucunda hak etmedikleri bir ceza aldıklarını söyledi.

Önen, kulüp binasında yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun, Diyarbakırspor-Fenerbahçe maçı sonrasındaki olaylarla ilgili toplanarak kararlar aldığını söyledi.

Diyarbakırspor'un sosyal bir proje olduğunu ve buna benzer sosyal projelerin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade eden Önen, ''Kulüplerin, marka haline gelene kadar desteklenmeleri ülkemizin gerçeği... Biz de bu devletin takımıyız ve bu desteklere ihtiyacımız var, ancak bu destekleri doğru kullanarak markalaşacağız'' dedi.

Fenerbahçe maçında sonra yaşanan olaylara değinen Önen, şöyle devam etti:

''Bu vaka oyunculara ya da hakemlere karşı değil, kulübümüze karşı yapılmıştır. Küçük bir grubun, birilerinin oyununa gelerek alet olduğu provokatif bir eylemdir. Elbette bu eylem tasvip edilemez. Ancak stattaki binlerce taraftara ve Diyarbakır'a da mal edilemez. Provokatif bir eylem sonucunda aldığımız cezanın hak edilmiş bir ceza olmadığını söylüyoruz. Bu cezanın bir miktar düşürülmesini istiyoruz, bu oyuna gelinmemesini istiyoruz.''

Önen, özeleştiri yaptıklarını da belirterek, güvenlik ve bilet uygulamasıyla ilgili tutumlarını gözden geçireceklerini bildirdi.

Stadın sahibi olan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün, statta uygulanması gereken fiziki değişiklikleri ivedilikle hayata geçirmesi gerektiğini kaydeden Önen, taraftarın da bu provokatif eyleme alet olanları saha içinde ve dışında tecrit etmesi gerektiğini vurguladı.

Önen, şunları söyledi:

''Sadece yönetim ve kulübün alacağı tedbirlerle bu olayların üstesinden gelinemeyeceğini düşünüyoruz. Gerekli tedbirleri hep birlikte alacağız. Kulübümüz, bu olayların önlenmesi için Valilik, Emniyet ve Belediye ile işbirliği içinde olacak. Gerekli görüş ve önerileri alarak, kararları uygulama çalışacaktır. Aldığımız dersle yolumuza aynı inanç ve kararlılıkla devam edeceğiz.

Biz Fenerbahçe maçıyla birlikte olan olayları, aldığımız derslerle geride bıraktık. Bu takımın tecrübeli hocası, teknik heyeti ve karakterli oyuncularıyla önümüzdeki Sivas maçına ve sonraki lig maçlarına adapte olduk. Deplasmandaki Sivas maçından en iyi sonuçla ayrılmak istiyoruz. Ekibimize güvenimiz tamdır. Bu olaylar teknik ekip ve oyuncularımızın tecrübesiyle atlatılmıştır. Sivas maçıyla umut ve heyecanımıza yeniden kavuşacağımızı ümit ediyoruz.''

BÖLGE HALKI KENDİ TAKIMINI DESTEKLEMELİ

Önen, bazı taraftarların büyük kulüplerin bayraklarını açması konusundaki eleştirilere de yanıt vererek, 3 büyük takım konusunun bir gerçek olduğunu, ancak olayların taraftar bilinci geliştikçe önlenebileceğini söyledi.

Diyarbakırspor Basın Sözcüsü Suat Önen, şu görüşleri dile getirdi:

''Elbette bölge halkı kendi takımını desteklemeli; ancak bugüne kadarki uygulamalar, yöneticilerin hataları, kulüple taraftar arasında bir boşluk yaratmıştır. Bu boşluk kolay giderilecek bir boşluk değil. Ancak şu sıralar bir gelişme var, Diyarbakırspor hiç bir şeyi yokken bir takım yarattı. Birkaç hafta sonra gidecek bir yönetim var denildi. Takım bugün dimdik ayakta, ligde bu haftaya kadar Diyarbakırspor oynadığı futbolla konuşuluyordu.

Biz de taraftarımızın sadece bu kulübü desteklemesini istiyoruz. Ama bu da bir süreçtir. Türkiye'de 3 büyük takım olayı bir gerçektir. Bu tip olaylara karşı uygulayacağınız en iyi yöntem, uzun vadeli eğitim olur. Taraftar bilinci geliştikçe bu tür olaylar önlenir. Ayrıca, bildiğiniz gibi dışarıdan her türlü maddeyi sokabileceğiniz bir stadımız var, fakat bizler iyi niyetliyiz. Taraftar bunu hissediyor, gelen tepkilerle bunu hissettik. Bölge halkının yüzde 99'u bu olayı tasvip etmiyor.''

Öte yandan, Sivas deplasmanı giderlerinin Ankaralı iş adamları Aziz Kaya ve Cemal Yazıcıoğlu, yabancı sporcuların ev mobilyalarının da Kayserili iş adamı Hacı Boydak tarafından karşılanacağını bildirildi.
Bu arada, takımda sakat olan Musa Büyük'ün sorununun kalmadığı, İbrahim Ege ve kaleci Fevzi'nin ise sakatlıklarının sürdüğü belirtildi.

BİZE ULAŞIN