2010'da sorun yok

Basketbol Federasyonu Başkanı Demirel: "Antalya'da yaşanan sorunlar FIBA'yı korkuttu Az daha şampiyonayı bizden alıyorlardı. Ancak hükümetin desteği sorunları çözdü"

Türkiye'de yapılacak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası tanıtım toplantısı Ankara'da yapıldı. Rixos Hotel'deki toplantıda Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, ''2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nı düzenleme onurunu yaşayacak olan Türkiye'nin, bayrağı ABD ve Japonya gibi 2 süper güçten hemen sonra devralacak olması da, ülke olarak uluslararası arenada ne derece prestij ve değerli bir konuma ulaşacağı gerçeğini çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Şimdi önmüzde sadece son 365 gün kaldı. Önümüzde tanıtım, bilet satışı ve tesis çalışmaları var. Dünya'daki tüm basketbol organizasyonlarında Türkiye'nin tanıtımı yapılıyor. Bu da FIBA tarihinde bir ilk."

BİLETLER SATIŞA ÇIKTI
Demirel, Şampiyonada, Antalya'nın yerine Kayseri'nin dahil edildiğini hatırlatarak, "Antalya'da yapımına başlanan, ancak çeşitli idari sebeplerden dolayı inşaatı durdurulan spor salonunun, şampiyonaya dek tamamlanamayacağı için, basketbol federasyonu ve FIBA'nın ortak kararıyla, Antalya'nın yerine Kayseri'yi organizasyona dahil etti. Bu durumu gören FIBA bir ara tesislerin yetişmeyeceği endişesiyle, bizi bu organizasyonu almakla tehdit etti. Ancak Başbakanımız, Bakanımız ve diğer yetkililerin araya girmesi kararlılıkları sonucu organizasyon bizde kaldı'' diye konuştu. Öte yandan Dünya Şampiyonası'nın biletleri, tam 1 yıl önce, dün satışa sunuldu.


BİZE ULAŞIN