Seneye biz de olalım

İstanbul Europe Race'te startı veren Başbakan Erdoğan, "Üzüntümüz böyle önemli bir yarışta Türk yelkencilerinin olmaması. Temennim ikinci yarışta olsun" dedi

Pazar 30.08.2009
Son Güncelleme: Pazar 30.08.2009
ABONE OL
İstanbul'dan başlayıp, Nice ve Barcelona etaplarının ardından Fransa'nın Brest kentinde son bulacak olan 150 bin Euro ödüllü Avrupa'nın en büyük yelken yarışı İstanbul Europa Race'in startı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi. Beraberindeki heyetle birlikte, Beşiktaş'taki Four Seasons Oteli'nin önünden ''Rotayat İstanbul'' adlı tekneyle Ahırkapı açıklarına gelen Erdoğan, burada organizasyon komitesi başkanı Cumali Vaner'den yarışlar hakkında bilgi aldı. Erdoğan, daha sonra yarışmayı başlatmak için start tabancasını eline aldı ancak tabanca çalışmadı. Bunun üzerine tekrar deneme yapan Erdoğan, 3'er dakika arayla 4 el fişek atarak yarışı başlattı. 3 etaplı yarışın toplam parkuru 3 bin 500 deniz mili olarak belirlendi. Yarışa, 18 metrelik 4 milyon avro değerinde''Open 60'' sınıfı tekneler katılıyor. Yarışın ilk etabı ise 5 Eylülde Fransa'nın Nice kentinde sona erecek. Limana kurulacak yarış köyünde, Fransa'da halen kutlanmakta olan ''Türkiye Mevsimi'' etkinlikleri gerçekleştirilecek.

TÜRKİYE'Yİ TANITACAK
Başbakan Erdoğan, bu yarışların İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma sürecine önemli tanıtım desteği sağlayacağını söyledi. Erdoğan, "Üzüntümüz, yarışta Türk yelkencilerin olmayışı. Temenni ediyorum ki ikinci yarışta Türk yelkenciler de buna katılmış olsunlar. Gerekli çalışmaları arkadaşlarımız yapacaklar. Gerek spordan sorumlu Devlet Bakanı, gerek tanıtımdan sorumlu Devlet Bakanı müşterek çalışmayla sürece katkı yapacaklar" dedi.