UEFA'dan doping baskını

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 02.09.2009 10:25 ABONE OL

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), dopingle mücadele çalışmaları kapsamında, Şampiyonlar Ligi'ne katılacak takımlara, yoğun şekilde ''müsabaka dışı doping kontrolü'' uygulayacak.

UEFA Genel Sekreteri David Taylor, lige katılmayı hak eden takımlara gönderdiği mektupta, 2009-2010 sezonunda, Şampiyonlar Ligi'nde uygulanacak ''müsabaka dışı doping kontrolleri'' ile ilgili bilgi verdi.
Genel sekreter Taylor mektubunda, kulüplere, 2009-2010 sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi'nde yer alan takımların tüm oyuncularının, ''Resmi Test Havuzu''na dahil olduklarını bildirdi. Mektupta, takımlar elenene kadar, tüm oyuncuların resmi test havuzunda yer alacağı vurgulandı.

Kulüplerin, tüm futbolcularının yer bilgilerini temin etmek ve her hafta cuma günü TSİ 18.00'e kadar UEFA'ya bildirmekle sorumlu olduğuna dikkat çekilen mektupta, yer bildirimlerinin, 4 Eylül Cuma gününden itibaren başlayacağı ifade edildi.

MİLLİLER HEMEN BİLDİRİLECEK

Kulüplere, dopingle mücadele kapsamında uygulanacak kurallarla ilgili verilen bilgide, futbolcuların milli takıma seçilme gibi nedenlerle takımının aktivitelerinde yer almaması durumunda ya da kulübün ilettiği yer bilgilerinde değilişiklik olursa bu durumun derhal UEFA'ya bildirilmesi gerektiği vurgulandı.

Her sporcunun yer bilgisinin sağlanmasından kulüplerin sorumlu olduğu önemle belirtilirken, müsabaka dışı test için futbolcuların bulunamaması, yer eksikliği bilgisi ve kaçırılmış testlerin, anti-doping ihlali olduğu hatırlatıldı.

ANİ BASKINLAR

Numune alımından, UEFA Doping Kontrol Görevlilerinin sorumlu olacağı belirtilirken, bu görevlilerin, yer bilgisi formlarındaki ayrıntılara göre, kontrol için önceden haber vermeksizin kulüp tesislerine geleceği uyarısı da yapıldı.

Bir kulüpten en fazla 10 sporcunun kontrol edileceği testlerde, kura sistemi de uygulanabilecek. Kura çekimi esnasında orada bulunmayan sporcular, 60 dakika içinde testin yapılacağı yere gelmek zorunda olacaklar. Kurada adı çıkan sporcu, zamanında doping kontrol istasyonuna gelmezse, görevliler, o sporcu için ''Kaçırılmış Test'' raporu düzenleyecek.

BİLGİLENDİRME

UEFA Genel Sekreteri Taylor, lige katılacak kulüplerden, tüm oyuncuların katılacağı bir bilgilendirme toplantısı düzenlemelerini istedi.

Tüm bu işlemlerde görevlilere yardımcı olacak bir doping kontrol irtibat elemanının kulüpler tarafından atanması gerektiğini vurgulayan Taylor, antrenman tesislerinin detaylı harita ve krokisinin, en kısa zamanda UEFA Anti-doping Ünitesi'ne gönderilmesi gerektiğini de bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU