Beşiktaş'a şok!

Perşembe 03.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 03.09.2009 19:12
ABONE OL
Beşiktaş'ın yüksek miktardaki vergi borcu, Devler Ligi öncesi UEFA kriterlerine takıldı.

Gelir İdaresi Başkanlığı, 850 bin TL ve üzerindeki vergi ve cezasını ödemeyen vergi borçlularının listesini kamuoyuna açıkladı. Beşiktaş da listede. Bunun anlamı ise: 03 09 2009 03:19 Rodrigo Tabata'ya 8 milyon Euro'luk bonservis bedeli ödeyen Beşiktaş da vergi borçlusu olarak 219. sıradan listeye girdi. 16 milyon 239 bin 691 lira vergi cezası bulunan Siyah-Beyazlı kulüp, Şampiyonlar Ligi maçları öncesi UEFA kriterlerine takıldı.

Profesyonel kulüplerin faaliyetleri ile ilgili tüm gelir ve giderlerini Vergi Usul Kanunu'na göre belgelendirmeleri gerekiyor. UEFA, belirlediği statüde, futbol kulüplerinin federasyona, oyunculara, teknik direktörlere, diğer kulüplere, maç organizatörlerine kesinleşmiş borçlarının ödenmiş olmasının teyidini istiyor. Şayet kulüpler bu borçları kapatmazsa para cezası ile başlayan, organizasyonlardan men edilme cezasına kadar varan yaptırımlar uygulanabiliyor.

Bilindiği gibi borçlarla ilgili sürekli sorun yaşayan Beşiktaş, Manisaspor'a olan borcu nedeniyle Bozüyükspor'dan transfer edilen Onur Bayramoğlu'nun lisansını çıkaramamıştı. Şampiyonlar Ligi öncesi Siyah-Beyazlı yönetim vergi sürpriziyle karşılaşırken Futbol Federasyonu'nun bu konuyla ilgili takınacağı tavır da merakla bekleniyor.

UEFA, BORÇLARIN ÖDENMESİNİ İSTİYOR

UEFA'nın mali kriterlerini eksiksiz uygulamada kararlı olan Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener yönetiminin vergi borcu nedeniyle Beşiktaş'a yaptırım uygulaması bekleniyor. Şayet Siyah-Beyazlı kulüp borcunu ödemezse Devler Ligi'ne katılamama tehlikesi yaşıyor. İki yıl önce Futbol Federasyonu kulüplerin borçlarıyla nedeniyle UEFA nezdinde zor durumda kalmış ve yaklaşık 200 bin frank ceza ödemek zorunda kalmıştı. Bu nedenle federasyon kulüplerin borçlarla ilgili incelemeleri sıkı bir denetim altına alarak takip etmeye başladı. Beşiktaş haricinde Trabzonspor'un da 1 milyon 796 bin 196 lira vergi cezası yer alıyor. Şayet Bordo-Mavili takım Avrupa kupalarından elenmemiş olsaydı aynı tehlike Karadeniz ekibi için de geçerli olacaktı. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener de kulüplerin borçlarıyla ilgili hassasiyetini, "UEFA, üst düzey mali müşavirlerden, denetim kurullarından rapor alınmasını istiyor." şeklinde özetledi.

https://www.sabah.com.tr