Keçiörenspor'da domuz gribi şoku

TFF 3. Ligi 2. Grup takımlarından Keçiörenspor'da 8 futbolcu domuz gribine yakalandı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Keçiörenspor'un maçını erteleme kararı aldı. TFF 3. Ligi 2. Grup takımlarından Keçiörenspor'da domuz gribi şoku yaşanıyor.

Cumartesi 05.09.2009 17:19
Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009 17:37
ABONE OL
Keçiörenspor'da 8 futbolcuya domuz gribi olarak adlandırılan H1N1 virüsüne rastlandı. Bu virüsün Keçiörensporlu futbolculara, Bulgaristan'da yapılan bir turnuva sonucu bulaştığı ortaya çıktı.

Keçiörenspor'un 4 futbolcusunun aynı zamanda Gazi Üniversitesi Futsal Takımı'nda oynadığı ve Varna'da düzenlenen bir turnuvaya katıldıkları öğrenildi. Turnuva dönüşü Gazin Üniversitesi Futsal Takımı oyuncularından V.A.'nın termal kameraya yakalandığı ve domuz gribi olduğu ortaya çıktı. Bu esnada aynı takımda yer alan Keçörensporlu 4 futbolcudan A.B. ve B.Ö'ye de bu virüs bulaştı. Virüsün bulaştığından haberi olmayan bu 2 futbolcu Keçiörenspor'la beraber antrenmanlara çıkmaya devam edince, virüs 6 futbolcuya daha bulaştı. Bir anda rahatsızlanan 8 futbolcu derhal hastaneye kaldırıldı.

Hastanede yapılan tetikler sonucunda futbolcularda domuz gribi virüsüne rastlandı. Futbolcuların hemen tedavisine başlandı. Futbolcularda görülen virüsün ileri seviye olmadığı ve ilaç tedavisiyle futbolcuların sağlığına kavuşacakları ifade edildi. Bu esnada kulüp çalışanları ve diğer futbolcular da önlem amaçlı olarak ilaç kullanmaya başladı. 8 futbolcunun son durumuyla ilgili ayrıntılı raporun Salı günü hastane tarafından açıklanacağı bildirildi.

Keçiörenspor Kulübü Başkanı Halit Öngün, haberi ilk aldıkları zaman panik yaşadıklarını ifade ederek, "Hastalığı ilk duyduğum zaman şok oldum. Ama tedavilerinin ardından içimiz rahatladı. Hastalığın ileri seviye olmadığını öğrendik ve kısa dönemde bunu atlatacağız. Hastalık nedeniyle maçımız ertelendi. Gelecek hafta oynanması gereken maçımızın da ertelenmesini isteyeceğiz" dedi.

Halit Öngün, hastalığı bulaştıran futbolculara Bulgaristan'daki turnuva öncesi bu ülkeye gitmemeleri gerektiğini söylediğinin altını çizerek, futbolcuların ilk defa böyle bir turnuvaya katılacaklarını belirtmeleri üzerine izin verdiğini sözlerine ekledi. Keçiörenspor Teknik Direktörü Tahir Çopur, Türk futbolunda ilk defa böyle bir olay yaşandığını belirterek, "8 tane futbolcumuzda domuz gribi virüsüne rastlandı. Oyuncularımızda domuz gribi ortaya çıkınca takımın tamamını kontrole götürdük. 4-5 günlük tedaviyle geçecek bir olay. Şu anda hastanede hiçbir futbolcumuz yok. Biz olayın sağlıksal boyutuna önem verdiğimiz ve kimsenin zor duruma düşmemesi için maçımızın ertelenmesi talebinde bulunduk" ifadelerini kullandı.