Güler misin...

Önceki gün tam 54 dosyayı karara bağlayarak bir rekora imza atan PFDK'nın kulüplerimize verdiği cezalar Türk futbolunun içler acısı halini yansıtır nitelikte

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 05.09.2009 ABONE OL
Profesyonel Disiplin Kurulu, önceki gün yaptığı toplantıda kendi adına bir rekora imza attı. Başkan Reşat Bostan dahil 7 üyeden oluşan kurul tam 54 dosyayı karara bağladı. Toplantıda verilen cezaların miktarından ziyade cezaya sebep olan fiiller dikkat çekiciydi. Yaptığımız derlemede ortaya çıkan tablo zaman zaman güldürürken, futbolumuzun içinde bulunduğu hali de ortaya koydu.
Beşiktaş ile başlayalım... Siyah-beyazlılar yine taraftar olayları ve biletsiz seyirci almaktan 45 bin lira ceza almış ama asıl dikkat çeken Beşiktaş'ın 2.yarıya geç çıkması. PFDK'nın 5 bin lira ceza kestiği bu "dinlenme süresini aşma" fiili belli ki Mustafa Denizli'nin uzayan taktikleri idi ancak skora fayda etmedi, maç berabere bitti.
Sivasspor'a verilen ceza da ilginç. Yiğido'nun medyaya her fırsatta konuşan teknik direktörü ile futbolcuları, maç sonu yayıncı kuruluşa röportaj vermeyip bir de Bülent Uygun basın toplantısına katılmayınca gitti kulübün 5 bin lirası...

YANDIM DOKTOR YETİŞ!
Bank Asya 1.Lig ekibi Kocaelispor ise, hem TFF'nin tescil ettiği forma setini giymiyor hem de parasını ödemediği için kulüpten ayrılan doktorun yerine birini bulamayıp sahaya doktorsuz çıktığı için 7 bin 500 lira cezaya mahkum oluyor.
Kartalspor da içinde bulunduğu maddi krize bakmaksızın kaşınan kulüplerimizden. Gaziantep BŞB maçından sonra soyunma odasına yayın yetkisi olmayan televizyoncuyu alınca PFDK yapıştırıyor 2 bin 500 lira cezayı.
Ç.Rize'nin kabahati büyük, çünkü cezası 15 bin TL. Kulüp yöneticisi Ali Çemberci akreditasyon kartını başkasına kullandırınca para ve 90 gün hak mahrumiyeti cezası kaçınılmaz olmuş.
TFF 2.Lig kulüpleri Zeytinburnu ile Tepecik Belediyespor statlarında itfaiyeye gerek görmemiş. Cezası bir şey değil, bin 500'er lira. Tepecik ayrıca İstanbulspor maçında 'nasılsa rakip taraftar yok' diye güvenlik görevlisine de ihtiyaç yok demiş. Bunun için bin 500 lira ceza daha...
TFF 2.Lig ekibi A.Sebatspor da hemşehrisi Karadenizspor ile oynadığı maçta 'Laz' dayanışmasına güvenmiş olacak ki ne doktor ne güvenlik çağırmış. Bedeli 4 bin 500 lira... Erzurum, Of ve Kars kulüpleri de 'Güvenlik görevlisi getireceğime bin 500 lira öderim' diyenlerden.

NEREDE STADYUM KROKİSİ?
Foto muhabirlerinin statüye aykırı şekilde saha kenarında yer almasından dolayı ihtar edilen Muğlaspor'a, stat krokisini temsilciye vermediği bir ihtar daha verilmiş.
Gözden ırak TFF 3.Lig'de Kastamonu-Sürmene maçında ne oldu ise, ev sahibi ekibin masörü M.Can Koç ile Sürmene'nin kaleci antrenörü Sebahattin Çoban belki de aynı top toplayıcıya sportmence olmayan şekilde davranınca 15'er gün hak mahrumiyeti cezası almışlar.
Maddi sıkıntı içindeki Kocaelispor, A2 takımını Kartal maçı için İstanbul'a gönderemeyince hükmen yenilgi ile 3 puan silme cezası almış. Kocaeli A2 Ligi'ne -3 puanla devam edebilecek. Futbolumuzun hali içler acısı. Oyuncuların lisans ücretlerini ödeyemeyen kulüpler, maçlara doktor, itfaiye ve güvenlik getirme konusunda da cömert davranamıyorlar. Umarız sezon ilerledikçe kulüplerimiz hatalarını azaltacak çözümler üretirler.

BUGÜN NELER OLDU