İpek Yolu macerası başlıyor

  1. Haberler
  2. Spor
Cumartesi 05.09.2009 12:04 ABONE OL
Dakar yarışlarının yeni bir ayağı olan 'İpek Yolu-2009' Kazan-Aşkabat rallisi, bugün Tataristan'ın başkenti Kazan'dan start alacak. 30 ülkeden yarışmacının katıldığı ralli, Türkmenistan'da sona erecek.

Dakar-2009'un şampiyonu Rus Kamaz ekibinin organizasyonluğunu yaptığı yarış, Fransa'nın Amaury Sport Organisation (A.S.O)'un da desteğiyle yapılıyor. İpek Yolu yarışı, Uluslararası Otomobil Federasyonu (FİA) tarafından bu sezon yapılacak yarış takvimine ilave edildi. Ayrıca, Dakar series statüsü de verildi. İpek Yolu Rallisi, Dakar yarışları standartlarında düzenleniyor.

Toplam 4 bin 500 km'lik rallinin 2 bin 100 kilometresi Türkmenistan topraklarından geçecek. Ralli yarışmacıları için Türkmenistan etabının en zor güzergah ve burada sporcuların kaderinin belli olacağı kaydediliyor.

Yarışa, Volkswagen, Man, Ginaf, İveco, Mercedes, Tatra, Kamaz ekipleri yanı sıra Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Kuveyt, ABD, Brezilya, Belçika, Şili, İngiltere ve diğer birçok ülkeden çok sayıda yarışmacının katıldığı kaydedildi. Rus Kamaz 7 ekip ile katılırken, Kazakistan 10 ve Türkmenistan 5 ekip ile katılıyor.

Rallinin Türkmenistan ayağında görkemli bir tören düzenlenmesi bekleniyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un ev sahipliği yapacağı törene Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in katılması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU