Ankara'ya sarı kart

Federasyon, Ankaraspor ile Ankaragücü'ne TFF Statüsü ihlalini sonlandırmaları için üç gün süre verdi. Bu süre sonunda ihlal devam ederse, Ankaraspor maçlara alınmayacak

  1. Haberler
  2. Spor
Pazartesi 07.09.2009 ABONE OL
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, dün Kayseri'de yaptığı toplantıda MKE Ankaragücü Kulübü'nün 30 Ağustos tarihindeki olağanüstü Genel Kurulu'nda alınan kararlar sonucu, Ankaraspor A.Ş. ile arasında ortaya çıkan ilişkinin sportif rekabeti engelleyici nitelikte olduğunu saptadı. TFF Hukuk Kurulu'nun yaptığı incelemeler doğrultusunda oluşturduğu raporu görüşen Yönetim Kurulu, mevcut durumun TFF Statüsü'nün 18 ve 76. maddeleri ile TFF Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırı olduğunu belirledi. Söz konusu aykırılıkların giderilmesi için Ankaragücü ile Ankaraspor A.Ş. kulüplerine ihtarname gönderilmesine karar verdi.

'HİSSELER DEVREDİLSİN'
Yönetim Kurulu, çekilen ihtarnamede MKE Ankaragücü Genel Kurulu'nda bu ihlalin ortaya çıkmasına neden olan kararların 3 gün içerisinde ortadan kaldırılmasını ya da Ankaraspor A.Ş. hisselerinin sportif rekabeti engellemeyecek ve kamu vicdanını tatmin edecek şekilde 3. kişilere devredilmesini istedi. Yönetim Kurulu, ihtarnamede, bunlar yapılmadığı takdirde ilgili kulüplerin Futbol Disiplin Talimatı kuralları gereğince Disiplin Kurulu'na sevk edileceklerini ve adil oyun düzeninin sağlanabilmesi için Ankaraspor A.Ş.'nin, tedbiren müsabakalara alınmayacağını bildirdi. TFF Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, yönetim kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada iki kulübe de derhal ihtarname çekileceğini belirterek "Yarın (bugün) federasyonumuz iki kulübe de 3 günlük süre verecek. Süreç içinde gelişmeler izlenerek konu gerekirse disiplin kuruluna sevk edilecek" dedi.

'Ankaraspor''da fahri görev yaptım'
Ahmet Gökçek, 30 Ağustos'ta yapılan Ankaragücü Olağanüstü Genel Kurulu'nda 200 oydan 160'ını alarak sarı-lacivertli kulübe başkan olmuştu. Gökçek, TFF'nin inceleme başlatmasının ardından yaptığı açıklamada "Ankaraspor'da resmi olarak hiçbir görevim yoktu. Sadece fahri olarak görev aldım" demişti.

BUGÜN NELER OLDU