İşte TFF'nin altını çizdiği maddeler...

Pazartesi 07.09.2009
ABONE OL
Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile TFF Kulüp Tescil Talimatı'nın Kulüplerin Mülkiyeti başlığı altındaki 17. maddesi şöyle:

MADDE 18 / 2 TFF üyesi kulüpler ve birlikler, üyelikleri ile ilgili bütün kararlarını herhangi bir dış kurum veya kuruluştan bağımsız olarak kendileri alırlar. Bu zorunluluk, kurumsal yapılarına bakılmaksızın bu üyelerin hepsi için geçerlidir.

MADDE 76 / 6 Hiçbir gerçek veya tüzel kişi (holding şirketler ve bağlı kuruluşları dahil) herhangi bir müsabaka ya da turnuvanın dürüstlüğünü herhangi bir biçimde zedeleyecek şekilde birden fazla kulübü yönetemez veya kontrolünü elinde bulunduramaz.

MADDE 17 1- Gerçek veya tüzel kişiler, aynı ligdeki birden fazla kulübün hakim hissedarı veya yönetim kurulu üyesi olamazlar. 2- Çoğunluk hisseleri veya yönetime hakim hisseleri aynı gerçek veya tüzel kişilere ait kulüpler, aynı ligdeki müsabakalara iştirak edemezler. Bu şekildeki kulüplerden birinin sportif başarısızlığı sonucu bir alt lige düşmesi halinde, bu kulüpler aynı ligdeki müsabakalara iştirak edebilirler.