Kanarya devler arasında

  1. Haberler
  2. Spor
Pazartesi 07.09.2009 13:25 ABONE OL
Başkan Aziz Yıldırım'ın, kongrede üyelere verdiği "3 yıl üst üste şampiyonluk sözü" doğrultusunda yapılan transferler, Fenerbahçe'yi bu konuda devler arasına soktu.

Avrupa'da 2009/10 sezonu için yapılan transferleri mercek altına alan futebolfinance.com isimli Fransız internet sitesinin araştırmasına göre, ilk 20 sırayı alan kulüplerin yaptığı harcama 1.3 milyar euroyu geçti. İspanya'nın ünlü ekibi Real Madrid, 257.4 milyon euro ile transfere en çok para harcayan kulüp olurken, onu 139.3 milyon euro ile İngiliz Manchester City izledi. Bir diğer İspanyol kulübü Barcelona ise 113.5 milyon euro ile üçüncü sırayı aldı. Listede 7 İngiliz, 4 İtalyan, 3 İspanyol, 3 Fransız ekibinin yanısıra, tek Türk takımı Fenerbahçe 19. sıradan yer buldu.

İngiliz kulüplerinin hâlâ listenin en güçlü temsilcileri arasında bulunduğunu vurgulayan Fransız sitesinin, "Fransız takımları da, bu yıl kasanın ağzını bu sıralamada 3 takımla (Lyon, Bordeaux, Marsilya) yer aldı. Fanatik gazetesinde yer alan habere göre; Transfere en çok para ayıran 20 Avrupa kulübü sıralamasında bu yıl en dikkat çeken gelişme ise Fenerbahçe'nin 19. sıradan listeye adım atması oldu. "Avrupa'nın 5 büyük ligindeki takımlar arasında olmamasına rağmen Fenerbahçe, yaptığı transferlerle listedeki en önemli değişiklikti" sözleri dikkati çekti.