"Ben bir rakam söyleyemem"

Çarşamba 09.09.2009 22:35
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 22:42
ABONE OL
Galatasaray Kulübü Divan Kurulu'nun aylık olağan toplantısı, Galatasaray Lisesi'nde yapıldı.
Tevfik Fikret Salonu'nda, İrfan Aktar başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, kulüp yönetimi adına başkan Adnan Polat ile kimi üyeler katıldı.

Adnan Polat, toplantıda yaptığı konuşmada, bu sezon çok iyi bir takım kurduklarını belirterek, şunları kaydetti:
''Galatasaray'ın transferleri bu sene çok konuşuldu. Hem kalitesi çok konuşuldu, hem de 'Bu değirmenin suyu nereden geliyor?' sorusu çok soruldu. Transferi yaparken amacımız, Galatasaray'da misyonunu tamamlamış futbolcuları göndermek ve geleceğin takımını yaratmaktı. Galatasaray, bundan sonraki yıllarda en fazla 2 ya da 3 transferle yaşamını sürdürecek. Bundan sonra 7-8 transfer olmayacak. 29 futbolcumuz var. Dördünün de devre arasında gönderilmesi planlanmıştır. Kadromuzu 25 civarında tutacağız. Kadromuzda düşündüğümüz 25 oyuncunun tamamı, aşağı yukarı milli takım futbolcuları. 6 milli takım kaptanı var Galatasaray'da. İyi bir takım kurduğumuzu düşünüyorum. Oynadığımız 10 resmi müsabakada 8 galibiyet 2 beraberlik almamıza rağmen Galatasaray daha bizim arzuladığımız seviyede değildir.''

Bu sezon toplam 17 milyon 900 bin Avro'luk transfer sözleşmesi yaptıklarını anlatan Polat, ''Bunun ödenmesi 4 yılı bulacak. Zaten 6 milyon 200 bin Avro'su ödenmiş vaziyette. Önümüzdeki 4 yıl içinde 11 milyon 700 bin Avro daha transfer ücreti ödeyeceğiz'' dedi.

''TAKIMIMIZDAN ÜMİTLİYİZ''

Galatasaray takımının değerinin uluslararası şirketlerce yapılan araştırmaya göre 116 milyon Avro olduğunu ifade eden Polat, ''Futbol takımızdan çok ümitliyiz. Sadece ligde değil, UEFA Kupası'nda da iyi neticeler bekliyoruz. Teknik heyetimizin, dünyanın en iyi 5 teknik heyet grubu içinde olduğunu düşünüyorum. Takımımız da FIFA'nın yaptığı değerlendirmede dünyadaki en iyi 11 takım arasında yer alıyor'' diye konuştu.

Yönetim kurulu olarak, kendi içlerinde bir sıkıntılarının olmadığını anlatan Polat, ''Bütün yöneticiler mesailerinin büyük bir bölümünü Galatasaray'a veriyor. Yaptıkları çalışmadan dolayı onlara teşekkür ediyorum. Tabii bu süreçte sıkıntı çekiyoruz. Ciddi sıkıntılarımız var ama şikayetçi değiliz. Bu sıkıntıların üstesinden geleceğiz'' dedi.

''ARDA İLE GURUR DUYUYORUM''

Adnan Polat, takımın kaptanlığına getirdikleri genç oyuncuları Arda Turan ile gurur duyduğunu söyledi.
Arda'ya kaptanlığı, içlerine sinerek verdiklerini belirten Polat, yıldız oyuncu ile arasında, sözleşmesiyle ilgili geçen bir olayı şöyle anlattı:
''Kulübe gelen teklifler ve kendisine el altından giden yüksek rakamlı transfer teklifleri doğal olarak futbolcunun beklentilerini de büyütüyor. Kendisinin sözleşmesinin uzatılma konusuydu. Ben sözleşmesini hazırladım, rakamları boş bıraktım ve çağırdım. 'Al bunu, git istediğin rakamı doldur getir' dedim. 10 dakika müsaade ettim. O da gitti odasına, 10 dakika sonra geldi, 'Başkanım ben Galatasaray'ın kaptanıyım. Galatasaray Kulübü başkanına bir rakam söyleyemem. Siz ne uygun görüyorsanız benim kabulümdür' dedi. Kendisi ile gurur duyuyorum. Bundan sonra da Galatasaray'a ciddi katkıları olacağını düşünüyorum. Çok genç biri, zaman zaman hataları olacaktır. Kendisine yardımcı olmaya çalışacağız.''

DEĞİRMENİN SUYU SPONSORLUKLAR

Polat, yaptıkları transferlerde sürekli olarak kendilerine ''Bu değirmenin suyu nereden geliyor?'' diye sorulduğunu ifade ederek, ''Sponsorluklar konusunda çok büyük mesailer veriyoruz. Bu anlamda imza altına alınan 152 milyon dolarlık bir rakam var. Doğal olarak biz bu sene ve gelecek senenin sponsorluk gelirini kullanarak bu çarkı çevirmeye çalışıyoruz. Başka türlü kaynak bulmamız mümkün değil. Ya arazi, ya da futbolcu satmamız lazım. Şu anda da onu yapmak istemiyoruz. Belki gelecekle ilgili harcamaları kullanmış oluyoruz, ama bu rakamı da ikiye katlanmış olarak kullanıyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

''FORMA SATIŞLARINDA RAKİPLERİMİZİN ÖNÜNE GEÇTİK''

Galatasaray Pazarlama A.Ş'nin çalışmaları hakkında bilgi veren Polat, ''Özellikle aykırı forma olarak nitelendirdiğimiz mor forma, geçen sezonki aykırı forma olan turuncu formanın 3.5 katı kadar satmıştır. Türkiye'de en yüksek satışa ulaşmıştır, tüm rakiplerimizi de geçmiştir. 34 mağazamız var ve sene sonuna kadar 3 tane daha açacağız. Pazarlamadaki gelişmemiz sürmektedir. Forma satışında Galatasaray diğer rakiplerimizin önüne geçmiştir'' diye konuştu.

''STADIN GECİKMESİNDEN DOLAYI GELİR KAYBINA UĞRADIK''

Adnan Polat, yeni statları Türk Telekom Arena'nın yapımının gecikmesinden dolayı ciddi gelir kaybına uğradıklarını anlatarak, şunları kaydetti:
''Bununla birlikte, oraya geçemediğimiz ve Ali Sami Yen'de kaldığımız için de hem oraya kira veriyoruz, hem de orayı futbol oynanabilir hale getirmek için giderlerimiz oluyor. Bu da kulübümüze mali açıdan zarar verdi. Bugün TOKİ, hak ediş usulü olarak ihale yapacağını söylemişti. Bugün 5 firmanın teklifleri alındı. Ümit ederim ki söyledikleri şekilde burayı bir sene içinde bitirirler, çünkü bu stadın normal gitmesi halinde öngördüğümüz mali işler vardı. Maalesef onları askıya almak zorunda kaldık.''
Geçen sene yaşadıkları birçok soruna rağmen, yeni stadın loca ve VIP koltuklarını pazarlamaya çıkardıklarını hatırlatan Polat, ''Oradan gelecek gelirle Futbol A.Ş. ile Sportif A.Ş'nin birleşmesini sağlayacaktık. Bunu yaptığımız zaman da Galatasaray çok ciddi bir borç yükünden kurtulacaktı, ama stat durunca bu satışlar yavaşladığı gibi, planladığımız birleşme programımız da en az 3-5 ay geriye atıldı. Yine de bu bizim moralimizi bozmuyor. İnşaat bugünlerde başlayacak. Başlattığımız projeyi bitirmek istiyoruz. İnşallah TOKİ bize verdiği sözü tutar'' diye konuştu.

GAYRİMENKULLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ


Adnan Polat, Galatasaray Kulübü'nün 15 gayrimenkulünün olduğunu ve bunlardan 6'sı hariç diğerlerin bazı problemleri bulunduğunu belirterek, ''Bu problemlerin düzeltilmesi için hukuki çözümler gerekiyor. Riva arazimizin şu anki duruma gelmesi için 3 senedir emek veriliyor. Şu anda ruhsat alma konumuna gelinmiştir. Bunu alabilmek için 7.5 milyon liralık bir finansmana ihtiyaç var. Yeni stadımıza başlar başlamaz bununla ilgili çalışmaları yapıp, Riva arazimizi sıfır problemli hale getireceğiz'' ifadelerini kullandı.

Galatasaray Kulübü'nün mevcut arazilerinin problemlerinin çözülmesinin birkaç seneyi alabileceğini anlatan Polat, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Büyükçekmece'de göle çok yakın 105 bin metrekare araziyi kulübümüz 30 yıllığına, yıllığı 12 bin liradan çok cüzi bir şekilde kiraladı. Burada bizim düşüncemiz, bu arazinin büyütülmesi ve ileride tesislerimizin buraya taşınması için bir bölge oluşturulmasıdır. Daha önce 'Dünyanın hiçbir kulübü bu kadar pahalı arazinin içinde futbol antrenmanı yapmaz' demiştim Florya için. O arazinin mülkiyetinin gelecekte Galatasaray tarafından kullanılması gerekiyor. Ondan sonra orada sportif faaliyetlerin dışında, Galatasaray'a ekonomik katkısı olan faaliyetler içine girmek lazım. Arazi edinme için de yoğun bir çalışma içindeyiz.''

''BEYLERBEYİ'NİN DEVRİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK''


Adnan Polat, bünyelerinde bulunan Beylerbeyi Kulübü'nün kendilerine her sene ciddi anlamda yük getirdiğini ifade ederek, ''Bugüne kadar buraya 10 milyon liraya yakın bir kaynak ayırmışız. Yılda aşağı yukarı kulübümüze 3 milyon liraya mal oluyordu. Sonuçta, toplamda bize katkısı 4.2 milyon lira olan bir anlaşma ile Beylerbeyi'nin devrini gerçekleştirdik. Beyerlerbeyi'ne ayırdığımız kaynağı altyapıya harcamak istiyoruz'' dedi.

''BAZI ARKADAŞLARLA YOLLARIMIZI AYIRABİLİRİZ''

Galatasaray Kulübü'nde ciddi bir unvan kirliliği yaşandığını anlatan Polat, ''Geldiğimizde 100'den fazla unvan vardı. Galatasaray Kulübü'ne geçmişte hizmet etmiş bazı arkadaşlarla, bazı nedenlerden dolayı yollarımızı ayırdık. Bu idari düzenlemeler süresince, yine bazı arkadaşlarımızla yollarımızı ayırabiliriz. Kim olursa olsun, beklentimiz, oturduğu koltuğun hakkını vermesi, aldığı ücrettin hakkını vermesi. Hiç kimse iyi bir çalışanın işine son vermez'' diye konuştu.

Adnan Polat, gelecek ay yapılacak Divan Kurulu toplantısında kulübün mali yapısının son durumuyla ilgili hazırlanan verilerin üyelerle paylaşılacağını da söyledi.

ERDEM TALU: ''TOKİ BİZİ OYALADI''

Bu arada, toplantıda söz alan kulüp üyesi ve Türk Telekom Arena'nın ilk yüklenici firması Talu İnşaat'ın sahiplerinden Erden Talu, stat için bugüne kadar mahkemeyle yaptıkları tespite göre toplamda 134 milyon lira harcadıklarını ifade ederek, ''Bunun karşılığında TOKİ, puantaja göre yüzde 25 diyor. Halbuki ihaledeki fiyatlar bundan çok daha düşük. TOKİ bizi oyaladı. Biz stadı bitirmek için elimizden geleni yaptık. Bize Ali Sami Yen Stadı'nın yerindeki arsa zamanında verilseydi, arsayı pazarlar, stada devam ederdik'' dedi.

DENETLEME KURULUNDAKİ İSTİFALAR

Öte yandan Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, Denetleme Kurulu'nda yaşanan istifalarla ilgili üyelere bilgi vererek, ''Yönetim kurulunun uygun gördüğü toplantılara Denetleme Kurulu üyeleri davet edilebilir. Davet etmezse tüzük olarak bir sorun ortaya çıkmaz. Sırf toplantılara katılamamaktan dolayı istifa etmeleri beni tatmin etmedi. Hepimiz bu görevlere kendi isteğimizle geldik. Birtakım zorluklarla karşılaşabiliriz, ama alınganlık yapıp, bizi seçenleri hayal kırıklığına uğratmamalıyız. Bu konu bizi üzdü'' diye konuştu.
Öte yandan, İstanbul'da etkili olan yağış nedeniyle toplantıya katılımın oldukça düşük olduğu gözlendi.