Ali Sami Yen satılıyor

Cuma 11.09.2009 12:40
Güncelleme: Cuma 11.09.2009 12:41
ABONE OL
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, Seyrantepe Spor Kompleksinin bir yıl içerisinde tamamlanarak Türk spor camiasına teslim edileceğini bildirdi.

TOKİ'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Tıraş, TOKİ'nin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek, Seyrantepe Spor Kompleksi İhalesini alan Varyap-Uzunlar A.Ş. İş Ortaklığına hayırlı olsun dileğinde bulundu.

Kompleksin yapımıyla ilgili bugünden itibaren 365 gün sürecinin başlayacağını belirten Tıraş, yaklaşık 10 gün içinde de sözleşmenin imzalanacağını bildirdi. Tıraş, ''10 günden sonra da 365 gün içerisinde kendisini ispatlamış, TOKİ'ye daha önce iş yapmış, bizim ilk ve puanı yüksek müteahhitlerimizden Varyap işe 10 gün içerisinde başlayarak, 365 gün içerisinde de Türk spor camiasına bu spor tesisini teslim edecektir. Teslim edeceğine de inanıyoruz'' dedi.

Bir marka olan TOKİ'nin bugüne kadar başlamış olduğu işlerin tamamını zamanında teslim ettiğini anlatan Tıraş, ''TOKİ marka olmasını bu statda da gösterecektir'' diye konuştu.

Varyap ile birlikte ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde bu stadı Türk spor camiasına teslim edeceklerini vurgulayan Tıraş, stadın bitirildikten sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne teslim edileceğini, müdürlüğünde söz konusu stadı 49 yıllığına Galatasaray spor camiasına kiralayacağını hatırlattı. Tıraş, ''Önümüzdeki yıl en geç bu vakitlerde Galatasaray stadımızı, 52 bin kişilik kompleksimizi kullanmaya başlayacaktır'' diye konuştu.

VARYAP YÖNETİM KURULU BAŞKANI VARLIBAŞ
Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ise Varyap'ın 30 yıldan beri Türk inşaat sektöründe gayrimenkul yatırım ortaklıklarıyla, geliştirdiği projelerle ve işlerini zamanından önce teslim ederek bugünlere geldiğini söyledi.

Firmanın başarılarının sebebini, ''işe gösterilen hassasiyet, güçlü ve güvenli kadrolar ile zamanında işi teslim etmeye odaklanma'' olarak açıklayan Varlıbaş, Seyrantepe Spor Kompleksinin yapımında da aynı hassasiyetin gösterileceğini ifade etti. Varlıbaş, ''Kimse merak etmesin, kimsenin endişesi olmasın. Biz aldığımız her işi her zaman en iyi şekilde yaparız. Seyrantepe Stadı zamanında hatta mümkün olursa zamanından da önce bitirilerek Türk inşaat, Türk spor camiasına teslim edilecek. Bizler de Türk inşaat sektörü olarak böyle bir stad yapmanın gururunu taşımış olacağız'' dedi.

Bu arada, daha önce açıklamayı yapacağı bildirilen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar toplantıya katılmadı.

İSTANBUL'DAKİ SEL
İstanbul'daki selden TOKİ konutlarının ne ölçüde etkilendiğine ilişkin bir soru üzerine Tıraş, TOKİ'nin İstanbul'da 70 bin konutu bulunduğunu, bunlar içinde yalnız bir bloğun zemin katında sıkıntı yaşandığını ve söz konusu su girişine karşı da önlem aldıklarını anlattı.

''Bizim yaptığımız inşaatlarda sorun yaşanmıyor'' diyen Tıraş, süreci yakından takip ettiklerini kaydetti.

Tıraş, soru üzerine, TOKİ'nin Ayamama Dere Yatağı'nda konutu bulunmadığını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dere yatağıdaki konutların yıkılacağı yönündeki ifadesi anımsatılarak ''TOKİ'nin yaptığı Menekşe evleri burada bulunuyor. TOKİ'nin evleri yıkılacak mı?'' sorusunun yönetilmesi üzerine Tıraş, dere kenarı ile dere yatağının farklı kavramlar olduğunun altını çizerek, ''Dere yatağında TOKİ'nin hiçbir konutu bulunmamaktadır. Menekşe evlerinde de bir tane binamızın bodrum katı etkilendi. İncelemelerimizi sürdürüyoruz şu an itibariyle sorun yok'' dedi.

Aynı gazetecinin, ''Bu evler yıkılacak kapsamda değil, öyle mi?'' demesi üzerine de Tıraş, ''değil'' vurgusu yaptı.

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Varlıbaş da stadyumun açılır-kapanır çatı mekanizmasının bulunup bulunmayacağına ilişkin bir soruya karşılık, ihale şartnamesinde düzenleme yapıldığını anımsatarak, stadyumun açılır-kapanır çatıya göre tasarlanacağını, ancak mekanizmayı yerleştirmeyeceklerini, bunun yapacakları işin kapsamında yer almadığını anlattı.