ALİ GÜLTİKEN-Beşiktaş derbiyi kaybetmez

Cuma 12.09.2009
ABONE OL
Lige çok kötü bir başlangıç yapan Beşiktaş için derbi aydınlığa çıkış yolu olur mu? Bugün futbol oynasam ve böyle bir ortamda olsam Galatasaray maçını çok büyük bir şans olarak görürdüm. Çünkü bu tür maçlar kalitenizi ve farkınızı ortaya koymak için en büyük şanslardır.

8 milyon euroluk transferi gündemden düşmeyen Tabata ilk 11'de oynamalı mı? Burada Tabata'nın sakatlıktan sonra ne durumda olduğu da önemli. Şunu atlamamak lazım; Tabata ile ilgili ciddi bir beklenti var. Hazır olmayan bir oyuncu bu tür bir maç içerisinde tüm beklentiyi yerle bir edebilir. Bu da ciddi bir risktir. Ben Mustafa Hoca'nın Tabata ile ilgili bu riski almayacağını düşünüyorum. Çünkü şu da bir gerçek ki kötü başlayan ve eleştirilecek bir Tabata önümüzdeki günlerdeki beklentileri de tersine çevirir.

Galatasaray'ın favori gösterilmesi Beşiktaş için avantaj mı? Ben avantaj olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu beklenti Galatasaray için bir baskı oluşturacaktır. Buna bir de oyuncularının milli takım yorgunluğunu eklersek Beşiktaş açısından bu görüntü avantaj yaratabilir. Çünkü Beşiktaşlı oyuncular şampiyon takımın oyuncusu olma vasfını tekrar bu maç içerisinde gösterebilirler. Bu şansı da kullanacaklardır.

Beşiktaş, Ali Sami Yen'de Galatasaray'a karşı nasıl oynamalı? Hedef bir puan mı 3 puan mı olmalı? Elbette kazanmak derbi maçlarda çok önemli. Gündemi bambaşka bir yere taşıyorsunuz. Bir de Beşiktaş'ın sezon başından beri devam eden saha içi sorunları ve saha dışı tartışmalarını da eklersek buradan çıkabilmenin en iyi yolu kazanmak. Ama bu tür maçlarda kaybetmemek de çok önemli. Çünkü bazen kırılma noktalarını tamamen yere çakılmadan geçmek önemlidir. Burada belki 2 puan kayıp gibi görünebilir ama lig uzun bir maraton. Ama mağlubiyetlerin özellikle de şu ortamdaki mağlubiyetin Beşiktaş'a ciddi bir sarsıntı getireceğini söyleyebiliriz. Benim genel düşüncem Beşiktaş'ın maçı kaybetmeyeceği yönünde.

Üzerinde çok büyük baskı olan Nihat'tan derbide patlama bekliyor musunuz? Nihat en büyük silah mı? Yalnızca baskının Nihat üzerinde olduğunu düşünmüyorum. Tüm takım üzerinde bir stres söz konusu. Bu da sezon başındaki puan kayıplarından kaynaklanıyor. Nihat'ın sakatlıktan gelecek olması şu an bizi düşündürüyor. Ama iyi bir Nihat'ın tartışmasız müthiş bir silah olduğunu söylememiz lazım.