Denizli'nin eseri!

Pazar 13.09.2009 10:16
Güncelleme: Pazar 13.09.2009 11:06
ABONE OL
Galatasaray, nefesleri kesen derbide Beşiktaş'ı 3-0 yenerek 5'te 5 yaptı ve liderliğini sürdürdü! Cimbom ile siyah-beyazlı ekip arasındaki puan farkı 9'a çıktı.

AHMET ÇAKAR: Denizli'nin eseri (SABAH)

Geçen senenin iki kupalı şampiyonu Beşiktaş dün gece katledilmiştir.
Kim ne derse desin Mustafa Denizli'yi anlamak mümkün değil.
İlk soru... Allah aşkına, herhangi bir takımda Nihat şimdiye kadar tek santrfor oynamış mıdır? Sanki Bobo, Nobre, Holosko sakat ya da cezalıymışlar gibi mahrumiyetten Nihat tek santrfor oynar gibiydi.
İkinci soru... G.Saray'ın sağ kanadı canavarlardan kurulu. Peki kim bu canavarlar?

Eğer Beşiktaş oyunun hemen başında o golü yiyorsa ya da diğer bir deyimle Mustafa Sarp bir kornerde hayatının en kolay golünü atıyorsa o takımın çok büyük problemleri var demektir.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

ÖMER ÜRÜNDÜL: Yanlışların bedeli (SABAH)

Galatasaray maça çok erken bir golle adeta galip başladı. Ama bu büyük avantaja rağmen devre sonuna kadar oyuna hükmedemedi. İlerdeki üç oyuncunun geriye yardım etmeyişleri ve yorgun Arda'nın sahada görünmeyişi takım savunmasında büyük arızalara neden oldu.

İkinci yarıda Beşiktaş'ın daha tehlikeli atakları izlendi. Ancak çok net kale önü tehlikeleri yaşanmasına rağmen gol yenmeyişi ve de ilk ciddi atakta farkın ikiye yükselmesi Galatasaray'ı rahatlatırken, işi o dakikada bitirdi. Galatasaray'da en beğendiğim isimler kaleci Leo Franco, Sabri ve görünmeyen kahraman Mustafa Sarp'tı.

Hakem Bülent Yıldırım genel yönetimi ve kart standartları ile mükemmeldi. Tek tartışılacak pozisyon, Beşiktaş atağında kaleci Leo Franco'nun topa ceza alanı içinde mi dışında mı elle müdahale ettiğiydi. O da süzülmesi çok zor bir pozisyondu.

ALİ GÜLTİKEN: Top sende olsa da... (SABAH)

Maçın 65 dakikalık bir bölümü var ki, burada skor Beşiktaş aleyhine 2-0. Fakat oyunun genel şekline baktığınız zaman sanki topa daha çok hakim olan, daha istekli, daha agresif gibi görünün taraf ise Beşiktaş.

Galatasaray usta oyuncularıyla Beşiktaş kadar pozisyon üretse de skoru avantajına çevirdi. Beşiktaş'ın maça başlangıç stratejisine baktığımızda orta alanda iyi top kullanabilen, Tabata, Yusuf, Ekrem ve Serdar gibi oyuncularla oynama isteği var.

Bunlarla maça başlamak ciddi bir risk. Ve nitekim de ilk yarı bitiminde yapılan Nihat ve Tabata değişikliği bu oyuncularla başlama kararının ne kadar tartışmaya açık olduğunu bir göstergesi. Beşiktaş açısından skor elbette çok kötü, bu kadar önemli bir derbi şansını kötü kullanmak çıkış bekleyen Beşiktaş'ı daha sıkıntılı günlerin içine itti.

Bu tür bir skorla haftayı kapatıp üç gün sonra Manchester United gibi bir takımla karşılaşmak ve ona hazır olabilmek çok kolay değil.

LEVENT TÜZEMEN: Duran topun önemi (SABAH)

Bazı maçları takım olarak kazanırsınız bazen de yetenekli oyuncularınızın beceresi sayesinde galip gelirsiniz. Galatasaray, Beşiktaş derbisini takım olarak değil, kaliteli ayaklarının becerisi sayesinde kazandı.
Beşiktaş öncelikle Galatasaray'ı durdurmaya sonra da defansın arkasına Nihat'ı kaçırarak gol aramayı denedi.

Mustafa Denizli ikinci yarıda Bobo ve Fink'i oyuna sokup göbeği Fink, Ernst ve Ekrem'den oluşturup önde 'basın' talimatını verince, Galatasaray 15 dakikada kabus gibi bir ortamın içine girdi. Serdar Özkan 3 kez Franco ile karşı karşıya kaldı, ikisini Franco ve Hakan Balta engelledi. Birinde de topu dışarı vurdu. Ama Franco'nun Yusuf'un köşeye giden şutunu kurtarması maçın Galatasaray lehine dönmesini sağladı.