Bunlar gerçekten dev

36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası (F) Grubu karşılaşmasında Türkiye, Sırbistan'ı uzatmada 69-64 yendi ve 5. maçını da kazanmayı başardı.

Pazartesi 14.09.2009 15:08
Güncelleme: Salı 15.09.2009 00:35
ABONE OL
Karşılaşmaya özellikle hücumda tutuk başlayan milliler, savunmadaki etkili oyunlarıyla dengenin bozulmasını önledi. Sırbistan'da Tripkovic, Perovic ve Teodosis'in sayılarına, Ömer Aşık, Ersan, Ömer Onan ve Kerem'e karşılık veren (A) Milli Takım, son saniyesine 18-18 eşitlikle girilen ilk periyodu Semih'in basketiyle 20-18 önde geçti.

İkinci periyotun ilk dakikalarında sayı bulmakta sıkıntı çeken milliler, Raduljica ile Krstic'i de durdurmakta zorlandı. Ömer Aşık'ın üst üste kaçırdığı serbest atışlar sonrası üstünlüğü ele almakta zorlanan milliler, Sinan, Ender ve özellikle Ersan'ın skorer oyunuyla devreyi de 36-33 üstün kapatmasını bildi.

Mücadelenin üçüncü çeyreğine etkili başlayan milliler, Ömer Aşık, Hidayet ve Ersan'la sayılar bulurken, 27. dakikada farkı 8 sayıya kadar yükseltti (50-42). Velickovic'in basketleriyle oyundan kopmamayı başaran Sırbistan'da Teodosic'in son saniye üçlüğüne karşın (A) Milli Takım son periyota 55-52 galip durumda girdi.

Büyük çekişmeye sahne olan son periyotta her iki takımın da savunmaları ön plana çıktı. Çok fazla top kaybı yapan Sırbistan'a karşılık, Türkiye'nin ise düşük şut yüzdeli oyunu farkın açılmasının önüne geçti. Başa baş bir şekilde son saniyelerine girilen maçta skor 64-64 iken Sırbistan hücum süresini kullanamadı ve 3.4 saniye kala hücum şansı Türkiye'ye geçti. Kerem'in turnikeye girdiği pozisyonda pota altında Hidayet'in tamamladığı top basket olurken, sürenin dolup dolmadığını anlamak için hakemler televizyon görüntülerini izledi ve basketi geçersiz saydı. Normal süre 64-64 sonlandı.

Uzatma bölümünde Sırbistan'a sayı şansı tanımayan (A) Milli Takım, zorlu mücadeleden 69-64 galip ayrıldı.

(A) Milli Takım, (F) Grubu'nda grup liderlik için 16 Eylül Çarşamba günü Slovenya ile karşı karşıya gelecek.

GRUPTA PUAN DURUMU

İkinci tur (F) Grubu'nda bugün yapılan ikinci maçların ardından sıralama ve puan durumu şöyle:

SIRA ÜLKE PUAN
1- Türkiye 8
2- Slovenya 7
3- İspanya 6
4- Sırbistan 6
5- Polonya 5
6- Litvanya 4

* TÜRKİYE - İSPANYA BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* TÜRKİYE - LİTVANYA BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* TÜRKİYE - BULGARİSTAN BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* TÜRKİYE - POLONYA BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ