''Büyük takımlar her zaman büyüktür''

Pazartesi 14.09.2009 20:21
Güncelleme: Pazartesi 14.09.2009 20:22
ABONE OL
Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde öncelikli hedeflerinin gruptan çıkmak olduğunu söyledi.

Denizli, Manchester United ile yarın yapacakları karşılaşma öncesi Alman oyuncu Fabian Ernst ile birlikte BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, geçen sezon göreve geldikten sonra ilk hedeflerinin Şampiyonlar Ligi'ne direkt olarak katılmak olduğunu belirterek, ''Bunu başardık. Bu yılki hedefimiz de öncelikli olarak bu gruptan bizi bir üst tura çıkaracak başarılı sonuçları elde etmek olacaktır'' dedi.

Gruptan çıkmak için öncelikli olarak maksimum ve minimum puan sınırlarını belirlemeleri gerektiğini vurgulayan tecrübeli teknik adam, şunları söyledi:
''Yaptığım çalışmalara göre bu gruptan doğru zamanda alınacak 7 veya 8 puan bir üst tura çıkmamız için yetecektir. Herhangi bir şekilde elde edeceğimiz 10 veya 11 puan bizi üst tura kesin çıkaracaktır. Güçlü bir grupta, güçlü rakiplerle oynayacağımızın bilincindeyiz. Özellikle yarın oynayacağımız Manchester United maçı başlangıç açısından son derece önemli. Manchester United son iki yılın bir şampiyonu, bir finalisti olan takım. Beşiktaş'ın İstanbul'da ne denli güçlü olduğunu, ne denli maçlara asılan takım olduğunu göstermek istiyoruz. Bu turnuvaların havası son derece değişik ve farklıdır.''

''GRUPTA HER ŞEYİMİZİ ORTAYA KOYACAĞIZ''

Denizli, lige düşündükleri ölçüde başarılı başlayamadıklarını vurgulayarak, ''Bu yarın için bizi herhangi bir umutsuzluğa, negatifliğe itmeyecek. Futbolcularımın ve Beşiktaş'ın Avrupa arenasında yoluna devam etmesi için bu grupta her şeyimizi ortaya koyacağız. Bundan herkes emin olabilir'' diye konuştu.

Puan kayıplarının hem bireyler, hem takım üzerinde olumsuz etkisinin olabileceğini vurgulayan siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Şampiyonlar Ligi'nin havası son derece farklıdır. Bu kayıp puanlar çerçevesinde belli konularda biraz sıkıntılar yaşadığımız ortada. Özellikle ürettiğimiz pozisyonları skora çevirememek bizi rahatsız etti. Ama yarın taraftarların önünde Beşiktaş'ın gücünün ne denli arttığını göstermek istiyoruz. Ümit ediyorum ki yarın böyle günlerden biri olacak.''

''BÜYÜK TAKIMLAR HER ZAMAN BÜYÜKTÜR''

Mustafa Denizli, büyük takımların, büyük camiaların alınan bir iki olumsuz sonuçla çıkış aramalarının söz konusu olmadığını söyledi.

Alınan kötü sonuçlar sonrası Manchester United maçını çıkış olarak görüp görmediği yönündeki soruyu yanıtlayan Denizli, ''Büyükler her zaman büyüktür. Bizler de büyüklüğümüzü bilen camiayız. Ben futbolcularımla bu duyguyu biliyor ve yaşıyorum. Bütün Beşiktaşlıların bunu bilmesini isterim. Alınan bir iki kötü sonuç camianın büyüklüğüne gölge düşürmez'' diye konuştu.

''3 PUAN İŞİMİZİ KOLAYLAŞTIRACAKTIR''

Manchester United'ın Barcelona ile birlikte turnuvanın favori takımı olduğunu anlatan tecrübeli teknik adam, şöyle konuştu: ''Manchester United karşısında alınacak her puan, içerde ve dışarda, bizim artı hanemize yazılacaktır. Hele bu 3 puan olduğunda işimizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Her iki takım için de zorlu maç olacak. Bu 90 dakikada hisseden, yaşayan ve her şeyini ortaya koyan taraf düşündüğü sonuçla sahadan ayrılır. Beşiktaş daha önce bunu yapmış takımdır. Futbolcularımın yapabileceklerini biliyorum. Gayet tabii ki Manchester United Avrupa'da dikkat edilmesi gereken başlıca takımlardan biridir.''

Galatasaray maçı sonrası takımı kampa alması konusundaki soruyu yanıtlayan Mustafa Denizli, ''Bu düşünce Manchester United maçı hazırlıkları çerçevesinde vardı. Bunu parçalı olarak gerçekleştirdik. Futbolcuların bizimle olmasını ve bazı şeyleri konuşmakta fayda olduğunu düşündüm. Geçen yıl da zaman zaman bunu yapıyorduk. Farklı uygulama yapmadık'' dedi.

''HER TAKIM KENDİ EVİNDE 3 PUANI DÜŞÜNÜR''

Beşiktaş'ın teknik direktörü, her takımın kendi evinde 3 puanı düşündüğünü dile getirdi.
İlk maçı İngiliz rakipleriyle yapmanın avantaj veya dezavantaj olup olmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Denizli, ''Her takım kendi evinde 3 puanı düşünür. Biz de çalışmalarımızı bunun için yapıyoruz. 3 puanı düşünürken özellikle takım savunmasıyla ilgili düşüncelerimizi göz ardı etmemiz mümkün değil. Beşiktaş taraftarı yarın sahada başlayacak ve devam edecek oyuncularda bunu görecek. Onların desteğiyle düşündüğümüz sonuçlar gelecektir'' şeklinde konuştu.

Denizli, bu sezon performanstaki olumsuz sonuçların nedenin ne olduğu sorusunu ise ''İki sorun iç içe geçmiş olabilir. Bunu kısa süreli olarak düşünüyorduk. Her takımın yaşayacağı sorunlar. Birincisi kadromda yola devam eden futbolcuların başarma ve mutluluklarının üst düzeyde olmasıdır. Diğeri de aramıza yeni katılan arkadaşların Beşiktaş gibi iki kupada şampiyon olan takımda üstlenecekleri görevleri ve onları bekleyen hedeflerin büyüklüğü konusu zorluk yaratmış olabilir'' diye yanıtladı.

''NE FUTBOLCULARLA, NE YÖNETİMLE ARAMDA SORUN YOK''

Denizli, bazı basın organlarında yerine başka isimlerin yazılmasının hatırlatılması ve ''Futbolcularla veya yönetimle aranızda sorun var mı?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:
''Bazı gazeteler ne için ne amaçla yazıyor bilemem. Bildiğim tek şey bu camiaya girdiğim saatten itibaren her şeyimi Beşiktaş'ın başarısı için ortaya koymamdır. Ne futbolcularımla, ne yönetimle aramda sorun olması söz konusu değildir. Biz işlerini yapan gruplarız. Birbirimizin alanına girmemiz söz konusu değil. Kimseyi tedirgin etmeyiz. Bunu yazabilirler. Öyle düşünüyor olabilirler. Bunu yazarken bir şeyi unutmamaları gerektiğini hatırlatmak isterim. Hayatım boyunca Türkiye'nin, Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli organizasyonlarına katılmış biri olarak, hiçbir mücadeleden yılmadım. Başarmanın keyfini daha büyük bir şekilde yaşadım. Birilerini yerime getirebilirler. Hayatımız boyunca buraya demir atmadık. Üstlendiğim şeyi bütün Türkiye biliyor. Ben önce bu camianın teknik sorumlusuyum. Yıllar evvel de taraftarı oldum. Bu sadece benim yaşadığım zorluk değil.''

Görev yaptığı bütün camiaların kendisi için önemli ve kutsal olduğunu kaydeden Denizli, ''(Oradan ayrılma sıkıntısını nasıl yaşarım) diye düşünen biri olmadım. Başladığım günden görevimin sonuna kadar her şeyimi ortaya koyarım. Bu her şeyi ortaya koymak devamlı başarmak demek değildir. Başarmak başta çok önemli değildir. (3 haftada başarılı olayım) diye burada değilim. Her şey sonunda belli olur. Bunun için birkaç hafta var. Birkaç hafta sonra sizlerle paylaşacağız'' diye konuştu.

ERNST: ''BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR''

Beşiktaş'ın Alman oyuncusu Fabian Ernst ise Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmenin kendileri için büyük bir onur olduğunu söyledi.

Ernst, gruptaki Manchester United'ın ardından 3 takımın gruptan çıkma olasılığının olduğunu belirterek, ''Yarınki atmosfer bizi olumlu etkileyecek. Bu şekilde en iyisini yapmaya çalışacağız'' dedi.

Ernst, takımda bulunan her oyuncunun en iyisini yapmaya çalıştığını vurgulayarak, ''Maçlarda çok efor sarf ediyoruz. Kısa sürede daha iyi sonuçlar alacağız. Kötü sonuçlara rağmen iyi mücadele ettik. Goller gelmeye başladığında sonuçların tatmin edici olduğunu göreceksiniz'' diye konuştu.

Eski takım arkadaşı Cisse'yi özleyip özlemediği sorusunu Alman oyuncu, ''Cisse'yi tabi ki özlüyorum. Hem takım arkadaşım olarak, hem insan olarak onu özlüyorum'' şeklinde yanıtladı.

Tabata'nın Beşiktaş'ta olması yönündeki soru üzerine Ernst, ''Tabata'nın Beşiktaş'a gelmesinin nedeni belli. Takımı ileriye taşıyacak iyi bir oyuncu'' dedi.