Takım gibi takım

Ligimizde görev yapan antrenörler Avrupa Şampiyonası'nda fırtına gibi esen 12 Dev Adam'ı SABAH'a değerlendirdiler: "Altın madalyanın favorilerinden biriyiz. Başarımızın ardındaki faktör, takım oyunu"

  1. Haberler
  2. Spor
Pazartesi 14.09.2009 ABONE OL
Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda finale koşan A Milli Basketbol Takımımız'ın performansını, turnuvada bundan sonra ne olacağını ve Bogdan Tanjeviç'i Beko Basketbol Ligi'nde görev yapan antrenörler SABAH için yorumladı:

ERGİN ATAMAN (Efes Pilsen): Milli Takım, takım ve bireysel olarak çok doğru bir zamanda form tuttu. Çok iyi basketbol oynuyor ve özellikle savunmada çok ciddi bir mücadele veriyoruz. İspanya galibiyetinden sonra 12 Dev Adam'ın bu yüksek form düzeyi ile şampiyonada kürsüye çıkacağına kesinlikle inanıyorum.
BURAK BIYIKTAY (Beşiktaş Cola Turka): Takım olarak çok iyi basketbol oynuyoruz. Top çok iyi paylaşılıyor ve kimse ön plana çıkmıyor. Tanjevic ve ekibinin bunda büyük payı var. Efes Cup'taki performans insanları karamsarlığa itmişti ama oradan çok daha farklı bir basketbol oynuyoruz. Madalya alacağımıza da inanıyorum.
OKAN ÇEVİK (G.Saray Cafe Crown): Ortaya konan basketbol, takımdaki rol paylaşımı mükemmel. Tanjevic hazırlık döneminde çok eleştirildi ama denemek istediği bir şeyler vardı muhtemelen. Ama şimdi takımla birlikte çok olumlu hareket ediyor, yaptığı değişiklikler olumlu. Oyuncular madalya almaya konsantre olmuşlar ve bunu gerçekleştirecek gibi oynuyorlar.

ŞAMPİYONANIN EN İYİSİYİZ
AHMET KANDEMİR (Mersin BŞB): Oyuncular bireysel olarak ön plana çıkmadan tamamen takım konsepti içinde kalarak oynadılar ve bu düşünce yapısı da müdafaamızın çok iyi olmasını sağladı. Tanjevic de istediklerinin sahada yapıldığını görünce daha iyi seçimler yaptı. Bence çeyrek finali kiminle oynayacağımız ve oyuncuların vereceği reaksiyon önemli.
HAKAN DEMİR (Pınar Karşıyaka): Uzun zamandır ilk defa fizik gücü ve basketbolumuzla üst seviyedeyiz. Hatta Avrupa'nın en üst seviye takımlarından daha ilerideyiz. Tanjevic'in kararları kadar bütün oyuncuların hırslı ve istekli oynamaları da önemli bir faktör. Tanjevic doğru oyuncuları doğru zamanda gerektiği pozisyonlarda oynatarak takıma olumlu etki yapıyor. Turnuvada geriye kalan maçlara bakarsak en formda ve kapasiteli takım biziz. Size olarak da üstünlüğümüz var. En yükseği hedeflemeliyiz.
ALTAR TUNÇKOL (Antalya BŞB): Hazırlık maçlarını hiç dikkate almadım ve bu sonuçlar da benim için sürpriz olmadı. Çünkü biz elemelerde de mücadele ve kazanma arzusu olarak üst seviyede idik. Litvanya galibiyeti ile turnuvaya girmek de özgüven tazeledi. Ersan'ı 4 numarada oynatmak çok doğru bir karar ve Tanjevic'in de başarılarda payı büyük. Bence Yunanistan hariç çeyrek finalde kiminle eşleşsek yarı finale çıkacağımıza inanıyorum.

TANJEVIC BİR EFSANE
TAB BALDWİN (Kepez Belediye): İspanya'yı yendikleri için oyuncuları ve teknik heyeti kutluyorum. Bana göre Tanjevic bir efsane. Takımı çok iyi hissediyor ve yerinde değişiklikler yapıyor. Türkiye bu şampiyonayı kazanabileceğini gösterdi.
AHMET ÇAKI (Erdemir): Takım elemelerde yakaladığı başarı ve özgüvenin üstüne koyarak yoluna devam ediyor. 4-5 yıldır yapılan yatırımın karşılığını almaya başladık. Bu turnuvayı en azından ilk 4'e girerek bitireceğimizi düşünüyorum. Tanjevic de en kötü gününde bile bu takıma inanıyordu ve sonunda
bunun karşılığını fazlasıyla almaya başladı.

BUGÜN NELER OLDU