"Tarih yazdım"

Pazartesi 14.09.2009 13:42
Güncelleme: Pazartesi 14.09.2009 13:43
ABONE OL
ABD Açık Tenis Turnuvası'nda 1. turu geçerek büyük başarı kazanan milli tenisçi Marsel İlhan'ın seri başı olduğu, ITF Mens Circuit Future Tenis Turnuvası, Yeşilyurt Spor Kulübü kortlarında ana tablo maçları başladı.

Yeşilyurt Spor Kulübü'nde gerçekleşen turnuvayla ilgili düzenlenen basın toplantısına Yeşilyurt Kulübü Başkanı Levent Gökçe, milli tenisçi Marsel İlhan, antrenörü Can Üner, turnuva direktörü Orhan Ataş ve başhakem Belçikalı Laszlo Nyiro katıldı.

Marsel İlhan, ABD Açık Tenis Turnuvası'nın çok önemli bir turnuva olduğunu belirterek, ''Daha önce böyle bir turnuvada hiç tur geçmemiştim. 70 puanla Türkiye'ye döndüm. Bir tarih yazdım diyebilirim, ileride daha da büyük başarılar elde etmek istiyorum'' dedi.

ABD'li rakibi John Isner ile oynadığı maçta heyecanlandığını anlatan Marsel, ''Isner ile zor bir maç yaptım. Turnuvada çok eleme maçı yapmıştım, onun ise ikinci maçıydı ve kendi ülkesinde oynuyordu. İlk defa öyle bir korta çıktım. 7 bin seyirci vardı ve maç Eurosport'tan canlı yayınlanıyordu. Çok heyecanlıydım. Bundan sonra bu tür maçlar kazanacağıma inanıyorum'' diye konuştu.

Yeşilyurt Spor Kulübü'nün düzenlediği bu turnuvanın kendisi için çok önemli olduğunu kaydeden İlhan, ''Türkiye'de düzenlenen bu turnuvaları her zaman kazanmak zorundayım. Daha önce future serisinde 4 turnuva kazandım. Önümüzdeki hafta Bangkok gidiyorum. Orada da iyi bir turnuva geçirmek istiyorum'' ifadelerini kullandı.

MARSEL KİTABIN İLK SAYFASINI YAZDI

Kulüp başkanı Gökçe ise sporcuları Marsel'in 22 yaşında bir tarih yazdığını kaydederek, ''Ancak kendisi tarih kitabının ilk sayfasını yazdı. Bundan sonra eminim ki bu kitaba çok sayfalar ekleyecek'' dedi.
Marsel İlhan'ın yalnız olmadığını dile getiren başkan Gökçe, sözlerini şöyle sürdürdü:

''13 bin kişilik Yeşilyurt Spor Kulübü ailesi kendisinin arkasındadır. Kendisi ancak sponsorluk açısından 'Yalnız adam'dır. Sponsorluk teklifleri de artık gelmeye başladı. Ayrıca Marsel eski durumunda değil. Bundan sonra gelen sponsorlar arasından tercihini kendisi yapacaktır.''

Başkan Gökçe, Marsel'in kondisyoner ve masör eksiğini de giderdiklerini dile getirerek, yıldız sporcunun artık kondisyoner ile birlikte çalışacağını vurguladı.

Levent Gökçe, Marsel için Tenis Federasyonu dışında maddi bir destek gelmediğini belirterek, yıldız oyuncu için manevi destekle birlikte maddi destek de beklediklerini kaydetti.

Kulüp olarak 17 yıldır uluslararası turnuva düzenlediklerini belirten Gökçe, ITF Men's Circuit Turnuvası'na 30 ülkeden 66 sporcunun katıldığını sözlerine ekledi.

Marsel İlhan'ın Antrenörü Can Üner ise Kasım ayına kadar turnuvalara katılmayı düşündüklerini ve yıl sonunda ATP'de 150. sıraya yükselmeyi hedeflediklerini kaydetti.

ABD Açık Turnuvası'nda elemelerden çıktıktan sonra ünlü tenisçi Federer ile sohbet etme imkanı bulduğunu kaydeden antrenör Üner, ''Kendisi böyle bir organizasyonda Türkiye'den hiç sporcu duymadığını söyledi'' dedi.

Turnuva direktörü Orhan Ataş da, Marsel İlhan'a Türk oyunculara lokomotif görevi düştüğünü belirterek, kendisinin hem sporculara örnek olacağını, hem de seyirciyi tenis maçlarına çekeceğini ifade etti.

Başhakem Nyrio ise future turnuvalarının, zincir turnuvalar olduğunu, Ankara'da başlayıp, Levent Tenis Kulübü'nde devam edip, Yeşilyurt Spor Kulübü'nde noktalandığını anlatırken, bu organizasyonların yerel sporcular için çok önemli olduğunu belirtti. Nyrio, Ankara'daki turnuvalarda birçok Türk sporcunun ilk ATP puanlarını aldığını söyledi.

Marsel'in ilk maçını yarın öğleden sonra Moldovalı Radu Albot ile oynayacağını belirten Nyrio, tenisseverlerin maçları izleyebilmesi için maçları akşam saatlerine koyduklarını sözlerine ekledi.