Futbola 'dur' dedik!

İlk beş haftada atılan 107 golün, 35'i; yani yüzde 33'ü duran toplardan geldi. Bu rakamın, geçen sezon 113'te 26 olması; yani yüzde 23'lük oran, futbolumuzun ne derece geliştiğini (!) gösteriyor

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 15.09.2009 ABONE OL
2009-2010 sezonunun beşinci haftası da tamamlandı. Bu sezon oynanan 43 maçta (Denizli-Sivas ve Kayseri- Ankara ertelendi) atılan toplam gol sayısı 107... Bu gollerin 35'i duran toplardan atıldı. 35 duran top golünün 16'sı frikik, 14'ü korner, 5'i de penaltıdan kaydedildi. Geçen sezonun ilk beş haftasına oranla bu rakamda bir artış söz konusu... 2008-2009 sezonunun ilk beş haftasında oynanan 45 maçta toplam 113 gol atıldı. Takımlar bu gollerin 26'sını duran toplardan buldu. (9 frikik, 12 korner, 5 penaltı golü.) İki sezondaki duran top gollerinin oranları, farkı gösteriyor. Bu sezon gollerin yüzde 33'ü duran toplardan... Geçen sezonun oranı ise yüzde 23. Bu sezon duran toptan en fazla gol bulan takım 8 golle Galatasaray. İkinci sırada ise 4 golle Eskişehirspor var. Geçmiş sezonlarda duran top golleriyle ün yapan; ve bir çok maçı lehine çeviren Fenerbahçe'nin 'duran top golü' ise sadece iki... Onların da 1'i penaltıdan (Semih Şentürk), diğeri ise ikinci haftadaki Sivas maçında kaleci Petkovic'in hatası ile kornerden... (Emre Belözoğlu) Gelelim son şampiyona... Beşiktaş'ın duran toptan bulduğu gol sayısı 1... O da Tello'anun Antalya maçında frikikten attığı gol. Duran top gollerinin artması; hücumdaki becerinin yanında hata oranının da arttığı anlamına geliyor. Geçen yıl ilk 5 haftada kullanılan duran top sayısı 557... Bu sezon ise 433... Yani sayıda bir azalma var ama golleri duran toplardan buluyoruz. Bu tabloda asıl mesaj şu: Organize değil, anlık pozisyonlarla sonuca gidiyoruz.

ELLER AYA, BİZ YAYA MI?
Ligimizle ilgili bir başka istatistik daha var. İngiltere'de oynanan 46 maçtaki beraberlik sayısı sadece üç... Rakam çok çarpıcı! Bizim ligimizde durum nasıl? 43 maçta 15 beraberlik... 'Süper Lig'de beraberlik sayısı artmış. Geçen sezon ilk beş haftadaki 45 maçta tam 13 karşılaşma berabere sonuçlanmış. Bu rakamlardan yoruma açık iki adet sonuç çıkıyor. 1- Ligimizin mücadele ve rekabet gücü diğerlerine oranla daha yüksek. 2- Takımlarımıza beraberlik de yetiyor. Yine eller aya, biz yaya gidiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU