'Arıza' çıkardı

462 dakikadır gol atamayan, ligde ilk 5 haftada 9 puan yitiren Beşiktaş'a faturayı Kayseri, Ariza Makukula ile kesti. Başkan Yıldırım Demirören istifaya davet edildi

Pazar 20.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
Beşiktaş, Mustafa Denizli'nin "Puan kayıpları önemli değil. Kimse merak etmesin, bu takım iyi yolda. Her şey güzel olacak!" sözlerinin dayanılmaz hafifliğinde saha ve seyircisi önünde Manchester United'dan sonra Kayseri'ye de 1-0 yenildi. Geçtiğimiz yılın şampiyonu eski ruhunu ve görüntüsünü ararken, Mustafa Denizli'nin sezon başından bu yana sürekli değiştirdiği kadrosunda dün yine farklı tercihler dikkat çekiyordu. Santrforsuz 'kısa' hücum hatlarından sonra Denizli dün sahaya Nobre ve Bobo'yla birlikte, üstelik 4-4-2'ye dönen sistem değişikliğiyle çıktı. Sürekli rotasyonun, takımın oturmuş, makine gibi işleyen kimliğini bozduğu bir kez daha görüldü. Kademeyi ve savunmayı iyi yapan Kayserispor, 'uyanık' bir felsefeyle zamandan çalma yönetimine de gidince, karşılaşmayı istediği gibi soğutmayı başardı.

RUHUNU YİTİRMİŞ
Her iki takımın uzaktan şutlar denediği ilk yarıda Ali Turan sahanın en iyisiydi. Mustafa Denizli 53'te Makukula'nın göstere göstere skoru 1-0'a getirmesinden sonra Fink ve Nihat'ı oyuna aldı. Ancak bu değişiklikler de kimliğini ve şampiyon ruhunu yitirmiş Beşiktaş'ı canlandırmaya yetmedi. Özellikle Tabata'nın oyundan alınırken yuhalanması, Bünyamin Gezer'e gösterilen "Yere yatsana Bünyamin" protestoları kalan sürenin iyice gerileceğinin habercisiydi. 84'te Fink'in net pozisyonda topu Nişantaşı'na vurması; 86'da Nihat'ın kaleci yerde çaresiz yatarken meşin yuvarlağı direğe nişanlaması "futbol şansının" da Beşiktaş'ın yanında olmadığının kanıtıydı. Bu iki pozisyon Mustafa Denizli ve taraftarın son umutlarını tüketti. Bütün tribünlerin yönetime ve başkana yönelik uzun süreli protestoları ve Protokol Tribünü önündeki tartışmalar, Beşiktaş'ın nasıl bir kaosa sürüklendiğinin göstergesiydi. Bu tablodan sonra sadece Yıldırım Demirören'in değil aynı zamanda Mustafa Denizli'nin de durumunu gözden geçirmesi gerekiyor.