Kart yerine parmağını gösterdi

Dünyaca ünlü İsviçreli hakem Massimo Busacca, ülkesinde yönettiği bir kupa maçında sinirlerine hakim olamayınca seyircilere orta parmağını gösterdi ve büyük bir skandala imza attı.

Salı 22.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.09.2009 16:22
ABONE OL
İsviçre Kupası eleme maçları büyük bir skandala sahne oldu. İsviçre Süper Ligi lideri Young Boys ile ikinci lig ekiplerinden Baden arasında oynanan İsviçre Kupası müsabakasında kendisine küfür eden taraftarlara sinirlenen dünyaca ünlü FIFA hakemi Massimo Busacca taraftarlara orta parmağını gösterdi.

Görüntülerin ve fotoğrafların basında ve medyada yer almasının ardından ise skandal ülkede büyük yankı uyandırdı. Busacca'yı çıldırtan olaylar zinciri ise şöyle başladı:

Süper Lig lideri Young Boys karşısında ev sahibi Baden takımının Türk oyuncusu İrfan Taştemel'in golüyle 1-0 öne geçmesi takım taraftarlarının taşkınlıklarına neden oldu. Sevinçten tel örgülere tırmanan bazı çılgın taraftarlar saha kenarında asılı olan reklamları yırttı. Bunun üzerine müsabakanın hakemi Massimo Busacca, Baden seyircilerini, anons yaptırarak uyardı. Baden seyircileri müsabakanın ilerleyen dakikalarında taşkınlıklarını hakemle alay ederek sürdürdü. Baden seyircilerine nispet yaparcasına bu defa beraberliği yakalayıp karşılaşmayı da deplasmanda 3-1 kazanarak kupada yoluna devam eden Young Boys'ta takım taraftarları müsabaka sırasında maçı yöneten İtalyan bölgesi hakemine İtalyanca ağır küfürler etmeye başladılar. Sürekli artan küfürlere daha fazla dayanamayan maçın hakemi Busacca ise sinirlerine hakim olamadı ve Young Boys taraftarlarına dönerek orta parmağını göstererek cevap verdi.

Yeşil sahalarda ender görülen Busacca'nın parmak olayı 1994 yılında Dünya Kupası maçları sırasında Alman Milli Takımının yıldız oyuncusu Stefan Effenberg'in kendisini ıslıklayan ve yuhalayan seyircilerine karşı gösterdiği orta parmağı hatırlatıyor. Bu olay sonrası Alman Milli Takım Teknik Direktörü Berti Vogs, Effenberg'i kadro dışı bırakıp evine göndermişti.

Busacca'nın bu hareketinden sonra spor medyası futbolcuların kendilerine hakim olamamalarının normal karşılanabileceğini, ancak sahanın hakimi ve en önemli otoritesi olan orta hakemin birkaç içkili seyircinin tahriklerine kapılmasının kabul edilemez olduğunu vurguluyor.

Roberto Rosetti'nin birinci sırada olduğu UEFA'nın en önemli hakemler listesinin ikinci sırasında yer alan Massimo Busacca, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Şampiyonlar Ligi'nde Barcelona ile Manchester United arasında oynanan finalini maçını yöneten, UEFA ve FIFA tarafından önemli müsabakalarda görevlendirilen maçın hakeminin duygularına hakim olamaması maç sonrası tartışma konusu oldu. UEFA ve FIFA'nın bundan sonraki uluslararası müsabakalarda Busacca için bir yaptırım uygulayıp uygulamayacağı merak konusu olurken İsviçre Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı yine eski FIFA hakemlerinden Urs Meier seyircilere orta parmağını gösteren Busacca'ya maçın ertesi günü 3 maç ceza verdiklerini açıkladı.

Müsabaka sonunda SonntagsBlick Gazetesi tarafından niçin böyle bir hareket yaptığı sorulan Busacca ise savunmasında, ''Öyle bir hareket yaptığımı hatırlamıyorum'' diyerek herkesi şaşırttı. Ardından SonntagsBlick Gazetesi tarafından yaptığı hareketinin çekilen fotoğrafının kendisine gösterilmesi üzerine ise Busacca, ''Böyle bir hareket yaptımsa anlık insani bir tepkidir. Özür dilerim. Duygularıma hakim olamadım. Müsabakanın başından sonuna kadar seyircilerin küfürlerine ve provokasyonlarına maruz kaldım.

Bir avuç kendini bilmez taraftarın provokasyonuna geldim. Olmaması gerekirdi. Kamuoyundan özür diliyorum'' diye konuştu.

https://www.sabah.com.tr