Advocaat ilk sınavını Türkiye'ye karşı verecek

Çarşamba 23.09.2009 16:11
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009 16:12
ABONE OL
2010 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri'nde Türkiye ile 5. Grup'ta mücadele eden Belçika'da yeni teknik direktör Dick Advocaat, ilk sınavını Türkiye'ye karşı verecek.

Belçika Milli Takımı'ndaki görevine ocak ayında başlaması öngörülen, ancak sözleşmesi erkene alınarak, görevi üstlenen dünyaca ünlü Hollandalı çalıştırıcı Dick Advocaat, ilk sınavını 10 Ekim Cumartesi günü Ay-yıldızlılarla yapacak.

Hollanda, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni de çalıştıran ''Küçük General'' lakaplı Advocaat, görevini üstlenirken yaptığı açıklamada, ''Başarının garanti olduğunu söylemiyorum, fakat bunu sık sık elde ettim'' dedi.

Belçika Futbol Federasyonu Başkanı François De Keersmaeker ise milli takımı ilk kez yabancı bir hocaya emanet ettiklerini belirterek, ''Tüm Belçikalılar kazanmaya aç. Herkesin umudu milli takımın bir turnuvaya katılabilmesi'' diye konuştu.

Grupta, ilk ikide yer alma şansını kaybetmesi nedeniyle Belçika'nın 10 Ekim Cumartesi günü Türkiye ile yapacağı karşılaşma sembolik önem taşıyor. Belçika, İspanya'nın 24 puanla birinciliği garantilediği grupta 16 puanlı Bosna Hersek ve 12 puanlı Türkiye'nin ardından 7 puanla 4. sırada bulunuyor.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) sıralamasında 66'ncılığa gerileyerek, tarihinin en kötü dönemini geçiren Belçika, 2 yıllık sözleşme imzaladığı Advocaat ile Polonya ve Ukrayna'nın evsahipliğinde düzenlenecek, 2012 Avrupa Şampiyonası'na katılmayı hedefliyor.