Kaptanlık büyüsü

Arda Turan geçen sezon ligde 29 maçta ulaştığı asist sayısını 6 haftada solladı. Aslan'ın 10 numarasına kaptanlık yaradı

Perşembe 24.09.2009
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
Galatasaray Kulübü, 10 Temmuz 2009 tarihinde 10 numaralı formayla birlikte kaptanlık pazubandını da verdi Arda Turan'a... Şimdi Galatasaray genç kaptanının önderliğinde lig ve Avrupa'da yoluna emin adımlarla yürümenin keyfini yaşıyor. İlk 6 haftada tüm rakiplerini dize getiren ve tarihinin en iyi lig başlangıcına imza atan sarıkırmızılı takımın bu başarısında aslan payı kuşkusuz Arda'nın... 10 numaranın istatistikleri kaptanlık bandının etkisini kanıtlıyor... Ligde geçen sezonu 6'ncı sırada bitiren ve hayal kırıklığı yaşayan Galatasaray'da Arda Turan forma giydiği 29 maçta 6 asist yapmıştı. Önce Michael Skibbe, sonra da Bülent Korkmaz'ın kanatlarda şans verdiği milli yıldız, teknik direktörlüğe Hollandalı Frank Rijkaard'ın gelmesiyle orta sahanın ortasında da görev yapmaya başladı. Sarı-kırmızılı yönetimin, Galatasaray'ın efsane oyuncusu Metin Oktay'ın 10 numaralı formasını emanet ettiği Arda, takımını taşımaya başladı. İstatistikler bunu doğruluyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

POLAT'I UTANDIRMADI
29 maçta yaptığı 6 asist, bu sezon 6 maçta 8'i buldu. 22 yaşındaki futbolcu, iki de gol attı. Geçen sezonun ilk 6 haftasında yüzde 21 isabetli orta ile oynayan Arda Turan, bu rakamı bu sezon yüzde 58'e yükseltti. Bulunduğu mevkii itibariyle bu sezon daha çok topla buluşan Arda, yüzde 75 isabet oranıyla pas yaptı ve topun takımında daha çok kalmasını sağladı. Kaptanlık pazubandını takmasıyla daha çok sorumluluk alan sarı-kırmızılı oyuncu, kendisine boş sözleşme öneren başkanı Adnan Polat'ı da utandırmadı. Bilindiği gibi Polat, Arda'ya talip olan ve '15 milyon Euro' karşılığında transfer etmek için 15 dakika görüşmek isteyen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a "İzin veremem. Korkum şu ki; Arda sizi 15 dakikada Galatasaraylı yapar" diyerek kaptanına güvenini dile getirmişti.

13 RESMİ MAÇTA ARDA TURAN
Galatasaray'ın genç kaptanı bu sezon 13 resmi maçta da forma giyen tek Galatasaraylı oldu. 13 karşılaşmanın 10'unda mücadeleye ilk 11'de başlayan ve toplamda 14 asisti bulunan Arda Turan, toplam 951 dakika forma şansı buldu. Ayrıca Arda 8 gol pozisyonu ile, bu istatistikte de birincilik koltuğunu Baros ile paylaşıyor. Galatasaray'ın 10 numaralı kaptanı, takımının ligde en fazla topla buluşan ismi (369)... Ve tabii ki sarıkırmızılı takımın topla oynama süresi en yüksek olan oyuncusu...

Arda'daki yükselişi neye bağlıyorsunuz?
YÖNETİCİLER futbolcularını iyi tanımalı. Kime sorumluk verebileceğini de iyi sezmeli. Galatasaray'da başkan Adnan Polat ve yöneticiler bu işten yüzünün akıyla çıktılar. Arda Turan'a yönelik tespitleri yüzde yüz doğruydu. Çünkü Arda sakin ancak fazlasıyla liderlik vasfı var. Futbolu çok seviyor, altyapısından yetiştiği kulübüne büyük önem veriyor. Yerinde amatörce, yerinde de profesyonelce davranıyor. Akıllı bir çocuk. Başarısı da bu dengeden kaynaklanıyor. Bizim dönemimizde Turgay Şeren de 19 yaşında kaptan olmuştu, sonra efsane oldu. Ben Arda'yı da bu yolda görüyorum. Eğer şımarmazsa ve futboldan uzaklaşmazsa, bu camianın efsaneleri arasına adını yazdırır. Arda bir gün mutlaka Avrupa'da olmalı ama bugün için "Erken" diyorum. Türk futbolu ve Galatasaraylı ona doymalı.
- COŞKUN ÖZARI -

Kaptanlık olgusunun bunda payı ne?
ARDA Turan doğuştan yetenekli bir futbolcu. Zaman içinde tecrübe ile futbolunun gelişmesi de çok doğal. Galatasaray'da kaptanlık sorumluluğu ve ağırlığı da bunun üstüne binince, Arda'nın futbolu daha keyifli bir hale geldi. Ama üstünde çok büyük yük var. Her maçta herkes ondan aynı performansı beklemesin. Son bir iki maçtır Arda'da bu nedenle performans kaybı var. Bunun geçici olduğuna inanıyorum. Özellikle tamamıyla serbest oynadığı santrfor arkası pozisyonunda çok daha etkili olmaya devam edecektir. Arda Galatasaray'ın temel taşıdır. Kaptanlık pazubandını taktıktan sonra daha çok sorumluluk almaya başladı ve saha içinde yaptığı liderliği artık saha dışına da taşıdı. Arda Avrupa'da sıradan bir takıma kesinlikle gitmemeli. Eğer gidecekse de bu yıl sonuna kadar beklemeli. Galatasaray'ı da ortada bırakmamalı... Sezon sonunda bu kararı almalı.
- CÜNEYT TANMAN -