Minderde gelin-görümce rekabeti

Perşembe 24.09.2009 10:25
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 10:30
ABONE OL
Danimarka'nın Herning kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası, birbirinden zorlu müsabakaların yanı sıra, eşine nadir rastlanabilecek bir ''gelin-görümce'' rekabetine de sahne oldu.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın 66 kilo finalinde, son derece çekişmeli geçen bir müsabaka sonucunda Ramazan Şahin'e yenilerek gümüş madalyada kalan Ukraynalı güreşçi Andre Stadnick'in eşi Mariya Stadnyk Azerbaycan adına, kız kardeşi Yana Stadnik ise İngiltere Milli Takımı adına, Dünya Şampiyonası'nda mindere çıktı.

Şampiyonanın 48 kilo yarı finalindeki ''gelin-görümce'' müsabakasında, 21 yaşındaki gelin Mariya Stadnyk ilk periyotu 2-0 ikinci periyotu ise 6-0 alarak, sayıyla 2-0 galip geldi.

Daha önce iki kez Avrupa şampiyonu, iki kez de Avrupa ikincisi olan 22 yaşındaki Yana Stadnik, ağabeyinin eşini Dünya Şampiyonası'nda finale yükselmesi nedeniyle sarılarak kutladı. Büyükler kategorisindeki bir organizasyonda ilk kez finale yükselen Mariya Stadnyk ise eşinin kız kardeşini teselli etti.

Azerbaycan adına güreşen Mariya Stadnyk daha sonra finalde Rus güreşçiyi de yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Yengesinin finalist olması nedeniyle bronz madalya müsabakasına çıkma hakkını elde eden Yana Stadnik ise Ukraynalı güreşçi karşısında galip durumdayken tuşla mağlup olmaktan kurtulamadı ve şampiyonayı 5. sırada tamamladı.