Sportbild'den şok iddia

Perşembe 24.09.2009 10:45
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 10:45
ABONE OL
Gençlerbirliği Teknik Direktörü Thomas Doll'un yardımcısı Serdar Dayat'ın, staj yapmadığı halde kendisini staj yapmış olarak göstererek antrenörlük lisansı almış olduğu bildirildi.

Sportbild adlı Alman spor dergisi, ''Antrenör skandalı. Almanya Futbol Federasyonu (DFB) ona lisansı hediye etti'' başlığıyla verdiği haberde, Serdar Dayat'ın antrenmanlara gitmediğini, ancak sınavı başarıyla geçtiğini, staj raporunu internetteki ''wikipedia'' adlı siteden kopya yaparak yazdığını belirtti.

Antrenörlük lisansını alması için gerekli olan staj raporunu 8 Nisan 2009 tarihinde verdiği ve 22 gün sonra lisans aldığı ifade edilen haberde, Serdar Dayat'ın, lisans alması için gerekli olan stajı ise yapmadığı kaydedildi.

Dergide, Dayat'ın, yanında staj yapması gerektiği MSV Duisburg'un Teknik Direktörü Peter Neururer'in, Köln Spor Akademisi Baş Eğitmeni Frank Wormuth'u 2 kez arayarak kendisine, Dayat'ın MSV Duisburg'da staj yapmadığını söylediğine de yer veriliyor.

Neururer, Sportbild dergisine yaptığı açıklamada ise bunun dolandırıcılık olduğunu ifade ederek, DFB'nin de buna göz yumduğunu savundu.

Haberde, Wormuth ise Neururer'in diplomalar verildikten sonra kendisini aradığını, bunun da geç olduğunu ifade etti.

Alman spor dergisinin haberinde, Neururer'den önce MSV Duiburg'un teknik direktörü olan Rudi Bommer'in, Dayat'ın staja bir süre hiç gelmediğini belirttiği, daha sonra da kendisine ya trafikte kaldığını ya da ailesinden birisinin hasta olduğunu söylediği vurgulanarak, ''Stajyerin arkasından koşmak benim görevim değil. Ben bu olanları Wormuth'a bildirdim'' dedi.

Gençlerbirliği Yardımcı Antrenörü Serdar Dayat ise dergiye yaptığı açıklamada, MSV Duisburg'da bir şeyler öğrenmek için kendisine bir fırsat verilmediğini, kulübün kendisine izin vermediği için hiçbir zaman staj yapamadığını söyledi.

Bommer'in yardımcısı Heiko Scholz'un, dosyalarına bakması için Dayat'a teklifte bulunduğunu, ancak kendisinin bu teklife yanıt vermediğine yer verilen Haberde, Dayat'ın kulüp, teknik direktör ve stat hakkındaki bilgileri ''wikipedia''dan kopyaladığı, yazım şeklini bile değiştirmediği ifade edildi.

DFB'nin sportif direktörü Matthias Sammer ise Dayat'ın Wormuth ile yaptığı görüşmede, Neururer tarafından kendisine iyi davranılmadığını söylediğini belirterek, ''Türklerin ne kadar gururlu oldukları biliniyor. Stajın son haftasında Dayat'ın Neururer ile birlikte çalışmayacağı belli oldu. Bir çözüm yolu bulmak da mümkün değildi'' şeklinde konuştu.

Haberde ayrıca, DFB'nin, Dayat'ın lisansının iptal edilip edilmemesi konusunda inceleme başlattığı kaydedildi.