Tanık-x sürprizi

Singapur GP'sinde geçen yıl yaşanan şike skandalına isimleri karışan Briatore, Symonds ve Piquet JR'ın dışında tanık-x olarak adlandırılan bir kişinin daha varlığı ortaya çıktı

Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
Formula 1'de geçen yıl Singapur Grand Prix'sinde Fernando Alonso'nun kazanması için takım arkadaşı Nelson Piquet Junior'a kaza yapması yönünde talimat verilmesinin ortaya çıkmasıyla patlayan skandala karışanların cezalandırılmasının ardından, yeni bilgiler de gün ışığına çıkmaya başladı. FIA'nın raporundan öğrenilen bir bilgiye göre, Singapur'da yaşanan şike skandalı, Renault Takımı Patronu Flavio Briatore, baş mühendis Pat Symonds ve sürücü Nelson Piquet JR arasında değildi. Raporda yazıldığına göre, "Tanık-x" kod adı verilen 4. bir kişi de olanlardan tam olarak haberdardı. Hatta bu meçhul tanık, yarıştan önce olası şike planlarını görüşmek üzere yapılan toplantıya bizzat katılmış ve şiddetle plana karşı çıkmıştı. FIA, Renault'un Briatore ve Symonds'a verdiği desteği geri çekmesinde bu tanığın varlığını öğrenmesinin etken olduğunu da vurguladı.

YENİDEN SİNGAPUR'DA
Öte yandan olaylı yarışın ardından Formula 1 hafta sonunda tekrar Singapur'da, tarihinin ikinci gece yarışı Marina Bay caddelerinde boy göstermeye hazırlanıyor. Singapurlu yetkililer, organizasyonlarının böyle bir skandalla anılmasından rahatsız olduklarını dile getirirken, Devlet Bakanı S. Iswaran, Singapur Grand Prix'sinin sahip olduğu ünün, geçtiğimiz yıl yaşananlardan zarar görmeyeceğini söyledi.