Tenis aşkına yenildiler

Perşembe 24.09.2009 10:48
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 10:49
ABONE OL
Dünya klasmanında bayanların eski 1 numarası, Belçikalı tenisçi Justine Henin'in iki gün önce kortlara geri döndüğünü açıklaması, tenis dünyasında az rastlanan bir olay değil.

Vatandaşı Kim Clijsters'ın, 2 yıl aradan sonra bu yıl kortlara dönüp, üzerine bir de ABD Açık şampiyonu olmasından başka, İsviçreli Martina Hingis ve Çek asıllı ABD'li Martina Navratilova da ara verdikleri kortlarda, yeniden raket salladı.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 25 yaşında, kariyerinin zirvesindeyken geçen yıl Mayıs ayında kortları bıraktığını açıklayan Justine Henin, 41 WTA ile 4 Fransa Açık (Roland Garros), 2 ABD Açık ve 1 de Avustralya Açık olmak üzere toplam 7 Grand Slam şampiyonluğuna imza attı.

Gözleri dolu dolu ve titreyen sesiyle açıkladığı ayrılık kararına ilişkin, ''Yaşanacak ne varsa yaşadım, her şeyi aldım. Zirvedeyken bırakıyorum'' ifadelerini kullanan Henin'in, bir buçuk yıl sonraki dönüş kararı, belki de aklının ucundan geçmemişti.

Henin, aktif tenise dönüşünü, iki gün önce ''Tükenmiş olduğunu düşündüğüm alev yeniden canlandı'' sözleriyle açıklarken, Londra-2012'ye kadar oynamak istediğini ve kazanamadığı tek grand slam olan Wimbledon'da şampiyon olmayı umut ettiğini belirtti. Atina-2004'ün altın madalyalı ismi Henin, 2010 sezonuna, Avustralya Açık ile ''Merhaba'' demeye hazırlandığını dile getirdi.

KIM CLIJSTERS

Tıpkı Henin gibi genç yaşta noktaladığı tenis hayatına, 2 yıl sonra geri dönen 26 yaşındaki Belçikalı Kim Clijsters, bir kız çocuğu annesi olarak döndüğü kortlarda bir de ABD Açık şampiyonu olunca, ''Çocuk da yaparım, kariyer de'' sloganını haklı çıkarttı.

Profesyonel tenis hayatına 1997 yılında başlayan Clijsters, 2007 yılına kadar aralıksız raket sallamış, Avustralya Açık ve Roland Garros'ta finale kadar yükselirken, 2005'te de ABD Açık şampiyonluğunu elde etmişti.

MARTINA NAVRATILOVA

Steffi Graf'tan sonra 20. yüzyılın en iyi bayan tenisçisi olarak nitelenen, Çek asıllı ABD'li raket Martina Navratilova, teklerde 18, çiftlerde 31, karışık çiftlerde ise 10 kez Grand Slam şampiyonu oldu.

1982'den 1990 yılına kadar Wimbledon Tenis Turnuvası'nda 12 kez finale yükselip, 9 kez kupa kaldıran Navratilova, teklerde üst üste 13 kez Grand Slam finaline çıkan Steffi Graf'ın, 2 eksikle gerisinde yer aldı.
1994 yılında 38 yaşındayken bıraktığı kortlara, 6 yıl sonra yeniden dönerek, çiftlerde yarışmaya başlayan tecrübeli raket, karışık çiftlerde 2003 yılında hem Avustralya, hem ABD Açık şampiyonu oldu.

Navratilova, 50 yaşından henüz birkaç hafta almıştı ki, partneri Bob Bryan ile 2006 ABD Açık şampiyonluğuna uzandı.

MARTINA HINGIS

Dünya klasmanında 209 hafta 1 numarada kalıp, 3 Avustralya Açık, bir Wimbledon, bir de ABD Açık şampiyonu olan İsviçreli tenisçi Martina Hingis'in, 9 kez de çift bayanlar, bir kez de karışık çiftler şampiyonluğunda imzası bulundu.

Sakatlandıktan sonra üst üste geçirdiği ameliyatlar sonrasında, 2003 yılında henüz 23 yaşındayken kortları bırakan Hingis, 2006 yılında raketini yeniden eline aldı. Ancak, dünya klasmanında 6 numaraya kadar tırmanabilen Hingis, istediği başarıyı elde edemedi.

2007 Kasım'ında kokain kullandığının ortaya çıkması üzerine, tenisi bıraktığını açıklayan Hingis, men cezası bitmiş olsa bile profesyonel tenis hayatına bir daha dönmeyeceğini ifade etmişti.