Sahne Sultanların

Voleybolda erkeklerin ardından bayanların Avrupa sınavı da bugün başlıyor. Polonya'da düzenlenen şampiyonada B Grubu'nda yer alan Filenin Sultanları'nın ilk rakibi Fransa. Karşılaşma 16.00'da başlıyor

Perşembe 25.09.2009
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL
A Milli Bayan Voleybol Takımı Avrupa arenasında sahneye çıkıyor. Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nın ardından, Avrupa Bayanlar Şampiyonası, bugün Polonya'da start alıyor. 25 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Polonya'nın 4 ayrı şehrinde 4 ayrı grupta yapılacak olan şampiyonada, Türkiye'nin yanı sıra 42 ülke mücadele edecek. Filenin Sultanları, Wroclaw kentindeki B Grubu maçlarında İtalya, Almanya ve Fransa gibi 3 güçlü rakiple mücadele edecek. Grupta ilk üç sırayı elde edecek takımlar play-off grubuna yükselecek. Bu gruptaki ilk iki takım da yarı final oynama hakkı kazanacak. Millilerin ilk rakibi ise bugün Fransa. Mücadele 16.00'dan itibaren NTV'den naklen yayınlanacak. Milli Takım Antenörü Alessandro Chiappini, uzun bir hazırlık dönemi geçirdiklerini ve kendilerine güvendiklerini belirterek, "Gruptaki rakiplerimiz Fransa, İtalya ve Almanya güçlü ekoller olsa da biz de iyi bir takımız ve dereceye girmek gibi bir hedefimiz var. Bunun ilk adımlarını da gruptan çıkarak atacağız" dedi.

EN ZAYIF HALKA FRANSA

Bir galibiyetin bile gruptan çıkmak için yeterli olabileceği şampiyonadaki rakiplerimizden en zorlusu İtalya. Son Avrupa şampiyonu apoletli İtalya'nın ayrıca, 2001 ve 2005 yıllarında olmak üzere 2 gümüş, 1989 ve 1999 yıllarında elde ettiği 2 bronz madalyası bulunuyor. Almanya ise bu grupta şampiyona tarihinde en fazla madalya alan ekip. Madalyaların çoğunu Doğu Almanya döneminde kazanan Almanya, değişim yaşandıktan sonra 1991 ve 2003 yıllarında 2 bronz kazandı. Bugünkü rakibimiz Fransa, gruptaki rakipler arasında en zayıf halka olarak görülüyor. Fransa'nın şampiyona tarihi boyunca elde ettiği en iyi derece 1951 yılındaki 4'üncülük olarak göze çarpıyor.

HEDEF MADALYA İLE DÖNMEK
Şampiyona tarihindeki en önemli başarısını 2003 yılında Türkiye'de düzenlenen turnuvada gümüş madalya kazanarak elde eden A Milli Takım, Polonya'da iddialı. İtalyan antrenör Alessandro Chiappini yönetimindeki Sultanlar, Polonya'da madalya alarak Türkiye'ye dönmeyi hedefliyor.